Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Dış Gebelik Tedavisi

İçindekiler

Sağlıklı şekilde ilerleyen bir gebelikte, döllenmiş yumurta uterus (rahim) içerisinde endometriyum tabakasına tutunarak gelişmeye başlar. Döllenmiş yumurtanın rahim boşluğu dışında bir bölgeye yapışması ve burada büyümesiyle dış gebelik meydana gelir. Normal karşılanmayan dış gebelik anne için hayati riskler taşır. Bu şekilde gelişen gebeliğin en kısa sürede sonlandırılması gerekir. Zamanında tedavi edilmeyen dış gebelik fallop tüpleri, yumurtalıklar ve doğurganlığın zarar görmesine neden olabilir. Ankara’da dış gebelik tedavisi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, hemen randevu alabilirsiniz. 

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebeliğe ilişkin belirtilerden herhangi birine sahip olan kadınların uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Hamilelik döneminde kadınlarda hassasiyet, karın ağrısı ve ele gelen kitle gibi bulgular görülebilir. Bu durumda anne adaylarının detaylı bir şekilde araştırılması için fiziki muayene yapılır. Muayene aşamasında dış gebelik tanısı konulmayabilir. Asıl tanı için ultrasonografik inceleme ve muayene gerçekleştirebilir. Normal bir gebelik sürecinde görülen belirtilerin tümünü anne adayları dış gebelikte de yaşayabilir. Buna rağmen sağlıklı gebelik ile dış gebelik arasında bazı farklılıklar bulunur. Dış gebeliği işaret eden belirtileri şöyle sıralayabiliriz;
 

 • Lekelenme ve kanamalar
 • Karın bölgesinde görülen keskin ağrılar
 • Sindirim sistemi bozuklukları
 • Ani kilo kayıpları
 • Baş dönmesi ve bayılma hâli
 • Rektal basınç

Dış Gebelik Neden Olur? 

Dış gebelik aktif cinsel yaşantıya sahip olan her kadının risk altında olduğu durumlardan biridir. Pek çok farklı nedenden dolayı dış gebelik meydana gelebilir. Dış gebeliğe neden olan faktörler şöyle sıralanabilir; 

 • Anne adayının 35 yaş ve üzerinde olması
 • Anne adayının pelvik ve abdominal cerrahi operasyon geçirmesi 
 • Birden fazla kürtaj geçmişinin olması
 • Pelvik inflamatuar hastalıklarının geçirilmesi
 • Çeşitli enfeksiyon hastalıklarına bağlı oluşan yapışıklıklar
 • Anne adayının dış gebelik geçmişinin olması 
 • Doğurganlık artırıcı ilaç ve tedavilerle gerçekleşen gebelikler 
 • Geçmişte görülen enfeksiyonlardan kalma yara dokularının varlığı
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Çikolata kisti hastalığı 

Kimler Dış Gebelik Riski Taşır?

Daha önce dış gebelik yaşamış olan kadınlarda, bu duruma sebep olan faktör ortadan kaldırılmadıysa dış gebelik riski devam eder. Üreme organlarında yapısal bozukluk olan kadınlarda, endometriozis olanlarda ve birden fazla kürtaj geçmişi olan kadınlarda dış gebelik riskinden söz etmek mümkündür. Dış gebelik ihtimalini ortadan kaldırmak için buna neden olan faktörlerin en kısa sürede tedavi edilmesi son derece önemli.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış gebelik tedavisinde asıl amaç ve öncelik anne adayının sağlığını korumaktır. Bu nedenle dış gebelik tanısı konulduktan sonra ilk olarak gebelik sonlandırılır. Gebeliği sonlandırmak için çoğunlukla cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulur. Cerrahi operasyonların yanı sıra medikal tedaviler de uygulanabilir. Medikal yöntemlerle gebeliği sonlandırmak için anne adayına enjeksiyon yoluyla ilaç verilir. 

Ankara Dış Gebelik Tedavisi  Fiyatları

Dış gebelikte erken tanı ve tedavi anne adayının sağlığı açısından oldukça önemlidir. Döllenmiş yumurta rahim dışında gelişmeye devam ettikçe annenin sağlığını riske atar. Bu süreçte rahim içinde olmayan döllenmiş yumurta gelişimini sürdürdüğü için diğer organlara baskı yaparak zarar verebilir. En kısa sürede tedaviye başlamak ve gebeliği sonlandırmak için uzman bir hekimle yola çıkmak oldukça önemli. Ankara’da dış gebelik tedavisi yaptırmak isteyen pek çok anne adayı süreç hakkında çeşitli araştırmalar yapıyor. Tedavinin kapsamı ve süresi en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Ankara’da dış gebelik tedavisi fiyatları da araştırılan konulardan biri. Ankara dış gebelik tedavisi fiyatları uygulama şekline ve tedavi sürecine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Dış gebelik tedavisiyle ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp