Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Vajinal Kuruluk Tedavisi

İçindekiler

Cinsel sağlığın sürdürülebilmesi ve korunmasına engel olan cinsellikte sıklıkla rastlanan problemlerden biri vajinal kuruluktur. Bir bireyin zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik yönden iyi bir halde olması kişiyi sağlıklı olarak tanımlar. Kişisel yaşamda önemli bir yere sahip olan cinsellik sağlığın önemli unsurlarından biridir.

Vajina, penis girişinde ve doğum sırasında genişleyip esneyebilen mucizevi bir organdır. Bu organı önemli yapan özelliklerden biri vajinanın giriş kısmında yer alan salgılama oluşturan bezlerdir. Bezlerin fonksiyonu ise cinsel ilişki sırasında bu bölgenin kayganlaşmasını sağlamaktır.

Bezlerde salgılamanın durması ya da yavaşlaması halinde vajinal kuruluk problemi ortaya çıkar. Bu sorun, kadınların belli dönemlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan problemlerden biridir.

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinanın nemlenme işlevini yetersiz olarak yerine getirmesi ya da getirememesi durumu vajinal kuruluk olarak adlandırılır. Vajina bezlerinin salgılama yapması bu bölgenin cinsel ilişki sırasında korunmasını ve temizliğinin devamlılığını sağlamaktadır. Sağlıklı bireylerdeki vajinanın nemlenmesini ve kayganlaşmasını sağlayan salgı bezleri bulunmaktadır.

Vajina çevresindeki dokuların ve bu bölgenin ıslaklığını oluşturması, cinsel uyarıcılarla bölgeyi kayganlaştırması salgı bezleriyle sağlanır. Bu işlevin yerine getirilmemesi durumunda vajinal kuruluk ortaya çıkar. Bu problem kadınlar arasında sıklıkla görülen vajinal problemlerden biridir.

Geçici olarak ortaya çıkabilen kuruluk sorunu, menopoz dönemi sonrasında yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek düzeyde uzun süre devam edebilir. Her 3 kadından 1’inde menopoz sonrasında vajinal kuruluk görülmektedir. Bu durumun oluşturduğu olumsuz etki başta yaşam kalitesi olmak üzere cinsel yaşamı etkilemektedir.

Vajinal Kuruluğa Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Menopoz sonrasında meydana gelen değişimler başta olmak üzere vajinal kuruluğa neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu bölgenin fizyolojik yapısını etkileyen pek çok sorunda vajinal kuruluk görülebilir. Islaklığın oluşmasını sağlayan salgı bezlerinin hormon dengesine bağlı olarak değişmesi ve düşmesi halinde salgı üretimi zayıflayabilir ve kuruluk oluşabilir. Diğer nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Menopoz sonrası dönemde kandaki östrojen ve progesteron hormonlarının düşmesi genital bölgedeki salgı bezlerini uyararak çalışmasını ve uyarılmayı zayıflatır. Salgı bezleri yeterince üretim yapmaması kuruluğa yol açar.
 • Doğum kontrol hapları içeriğinde bulunan etken maddelerden dolayı hormonları çalışmasını etkiler ve vajinada kuruluğa sebep olabilir. Emzirme ve doğum sürecinde de hormonların seviyesi değiştiği için geçici olarak kuruluk oluşabilir.
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak yumurtalık ve rahmin alınması, kanser tedavisi uygulanması östrojen ve progesteron hormonlarını olumsuz yönde etkileyerek kuruluk oluşmasına neden olabilir.
 • Şeker gibi kronik hastalıkların salgı bezlerinin fonksiyonlarını bozması nedeniyle ortaya çıkabilir. Anti-östrojen ve anti-depresan içeren ilaçlar yan etki oluşturarak vajina dokularında kuruluk oluşturabilir.
 • Cinsel birleşme öncesinde ön sevişmenin kısa tutulmasına bağlı olarak vajinal salgılar tam olarak uyarılmaz. Kayganlık ve ıslaklık oluşmadan yapılan cinsel ilişki zamanla kuruluğa neden olur.
 • Sürekli vajinal duş alınması, salgı bezlerinin üretimini kötü yönde etkileyen bakım ürünlerinin kullanılması halinde bölgenin florası bozulur ve kuruluk ortaya çıkar. Alerjik reaksiyonlarda neden olan faktörlerden biridir.

Yukarıdaki durumların oluşması halinde vajinal bölgede kuruluk başta olmak üzere pek çok problem meydana gelebilir.

Vajinal Kuruluk Belirtileri Nelerdir?

Vajinal kuruluk probleminde görülen belirtiler genellikle buna bağlı olarak gelişen ikincil sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Cinsel yaşamda oluşan problemler başta olmak üzere idrar yollarında ve vajinal bölgede enfeksiyon meydana gelebilir. Kuruluk olması halinde görülen belirtiler şu şekildedir:

 • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı ve cinsel ilişkide güçlük
 • İdrar yaparken rahatsızlık ve yanma hissi
 • Sık sık idrara çıkma
 • Vajinada hassasiyet, rahatsızlık ve kaşıntı hissi
 • Genital bölgede şişlik ve kızarıklık oluşması
 • Cinsel ilişki sonrasında ağrıya bağlı kanama

Yukarıdaki nedenler başta cinsel yaşamı etkilediği için isteksizliğe zamanla partnerler arasında problemlere yol açabilir. Vajinanın yeteri düzeyde ıslanmaması, cinsel ilişkide ağrı ve acı oluşmasına ve vajinal kuruluğa yol açar. Her yaştaki kadında meydana gelen bu problem sıklıkla menopoz sonrası dönemde görülür.

Vajinal Kuruluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal kuruluk tedavisi kapsamında uygulanan tedavi bu probleme neden olan unsura göre hazırlanır. Tedavinin başarıyla tamamlanması açısından önemli olan bu sorunların detaylı bir şekilde tanımlanmasıdır. Uygulanan tedavi aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır.

Lokal Tedavi

Hormon seviyelerindeki düşüş, genital bölgenin yeteri kadar hormona ulaşmamasına ve vajinal kuruluğun oluşmasına neden olur. Bu bakımdan genital bölgenin yeterli hormona erişmesi için östrojen içeren lokal tedaviler uygulanır. Ağızdan ilaçlar, vajinal krem ve halkalar tedavide tercih edilir. Menopoz sonrasında görülen kuruluklarda ağızdan hormon tedavisi uygulanarak hem kuruluk hem de buna bağlı olarak gelişen ikincil problemler ortadan kaldırılır.

Hormonların dengelenmesi için uygulanan ilaç tedavisine ek olarak cinsel sağlığın korunması amacıyla yapay kayganlaştırıcılar önerilebilir. Bu ürünün vajinada tahrişe neden olmayacak bir içeriğe sahip olması ve su bazlı olması önemlidir. Vajinal kuruluğun engellenmesi için bu doğrultuda üretilen ürünlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

Lazer Tedavisi

Vajinal kuruluğun giderilmesi için uygulanan işlemlerden biri de lazer tedavisidir.  Bu işlemde kullanılan lazer ışınları vajinal dokularda foto termal etkisi oluşturur. Kolajen üretiminin artması için uyarıcı niteliğindedir. Aynı zamanda yeni kolajen liflerinin üretilmesini sağlayabilir.

Lazer tedavisinde anestezi uygulamasına gerek yoktur. Ortalama 20 dakikada tamamlanan, vajinal kuruluk tekrar ettikçe uygulanabilen bir işlemdir. Genellikle ilk uygulamadan sonra 20 gün ara verilerek ikinci uygulama yapılır. Sonrasında ise kuruluğun ortadan kaldırılabilmesi ve sürekli hale gelmesi için yılda bir kez tekrar edilir.

PRP Enjeksiyonu

PRP, vajinal kuruluğun tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridir. Bu tedavi kapsamında hastadan alınan kan, santrifüj cihazında belirli bir hızda bir süre döndürülür. Uygulanan işlem tamamlandığında kan içerisindeki kırmızı alyuvarlar dibe çöker. Üst kısmında kalan sarı plazmalar içinde toplanan platelet isimli hücreler enjektör yardımıyla toplanır.

Pıhtılaşmayı sağlayan platelet hücrelerine gerekirse ikinci santrifüj işlemi yapılabilir. Enjektöre toplanan hücreler genital bölgedeki dokulara enjekte edilerek PRP tedavisi uygulanır. Dokuya uygulanan plazmalar büyüme faktörlerini açığa çıkarır. Böylelikle dokuya uygulanan hücreler kolajen üretimini artırır. Böylelikle güçlü ve sağlıklı dokular elde edilir.

Vajinal kurulukta uygulanan PRP tedavisine ek olarak lazer işlemi de uygulanarak kombinasyon yapılabilir. PRP enjeksiyonu uygulanmadan önce bölgeye anestezi uygulanır. Hastanın işlem sırasında herhangi bir acı hissetmesinin önüne geçilir. Uygulama çok ince uçlu iğneler yardımıyla gerçekleşir. Ortalama 15-20 dakika süren bir tedavidir.

Mezoterapi

Birçok sağlık probleminin giderilmesi için uygulanan mezoterapi yöntemi vajinal kuruluğun tedavi edilmesinde de uygulana oldukça yeni bir yöntemdir. Çeşitli ilaçların karışım yapılarak uygulandığı bu işlemde içerik hastanın durumuna ve işlemin yapılacağı bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterir.

Tedavi uygulanmadan önce genital bölgeye lokal anestezi uygulanır. Anesteziden sonra doku yenileyici ve nemlendirmeyi artırıcı ilaç vajinanın içerisine enjekte edilir. Bu işlem kuruluğu giderirken genital dokuda gençleştirici bir etki oluşturur.

Vajinal Kuruluk Tedavisinde Başarıyı Artıran Yöntemler Nelerdir?

Vajinal kuruluk tedavisinde iyileştirici etki gösteren uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Genital bakım ürünlerinin kullanılmaması

 • Vajinal duş temizliğinden kaçınılması
 • Cinsel ilişki sırasında salgı bezlerinin çalışabilmesi için kişinin gevşeyip rahatlaması, uyarıcı ve rahatlatıcı bir ortam oluşturulması
 • Ön sevişme aşamasının yeterli sürede, doğru ve uygun şekilde yapılması,
 • Çiftlerin birbiriyle doğru bir şekilde iletişim kurmasıyla cinsel uyarıcıların yüksek seviyede tutulması

Çiftlerin cinsel yaşamlarını iyileştirmesi ve geliştirmesi için cinsel terapi önerilerek profesyonel destek almaları sağlanabilir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Vajinal kuruluk tedavisi uygulandıktan sonra hastanın iyileşme süreci tercih edilen yöntem ve kişisel özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ameliyatsız bir uygulama olan lazer tedavisinden sonra hasta oldukça kısa bir süre içinde günlük yaşamına devam edebilir.

Tam iyileşme sağlandıktan sonra vajinada kayganlık yeniden oluşur ve tahriş oluşumu önlenir. Böylelikle kişinin cinsel yaşamındaki problemler giderilerek ağrı ve kanama oluşmasının önüne geçilir.

Genital bölgeye yapılan PRP sonrasında da hasta kısa sürede günlük yaşamına dönüş yapabilir. Bu uygulama ağrılı bir işlem olmadığı için yapılan tek kısıtlama, tedavi sonrasında 1 hafta cinsel ilişki yasağıdır.

Vajinal mezoterapide ise tedavinin etkisi ortalama 6-8 ay boyunca sürer. Mezoterapi sonrasında kişinin yaşamı kısıtlanmaz ve bir ağrı hissi görülmez. Yalnızca enjeksiyon yapılan bölgede hafif düzeyde ödem, hassasiyet ve ağrı görülebilir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Vajinal kuruluk sorunu tedavi edilmezse kişinin partneriyle sorunlu bir cinsel ilişki yaşamasına neden olur. Acı ve ağrıya sebep olan kurulun çiftlerin cinsel ilişkiden uzaklaşmasına yol açabilir. Kişinin kendisinde özgüven kaybı yaşamasına ve evliliğinde problemlerin görülmesine yol açar. Bu bakımdan kuruluk sorunundan şikayetçi olan bireylerin muhakkak kadın hastalıkları ve doğum doktoruna başvurmalarına gerekmektedir. Böylelikle kişiye özel tedavi planı uygulanır.

Ankara Vajinal Kuruluk Tedavisi Fiyatları 2023

Vajinal kuruluk tedavisinde fiyat belirlemesi sebeplere ve şikayetlere bağlı olarak belirlendiği için değişiklik göstermektedir. Uygulanan tedavi yöntemi, tercih edilen sağlık kliniği ve uzman doktorun tecrübe düzeyi fiyat belirlemede önemli rol oynar.

Problemin kaynağına bağlı olarak hormonal bir sorun varsa östrojen takviyesi, prolaktin yüksekliği tespit edilmişse gerekli ilaçlar reçete edilir. Cinsel ilişki sırasında yaşanan sorunlara bağlı olarak kişiye uygun tedavi uygulanır.

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp