Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Rahim Filmi (HSG)

İçindekiler

Rahim filmiyle aynı anlama gelen HSG kavramı tıp terminolojisinde “histerosalpingografi” kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Rahim filmi, kadın doğum doktorunun muayenesi doğrultusunda gerçekleşen bir görüntüleme yöntemidir. Tüplerde ve rahimde hamileliğe engel olan bir sorunun var olup olmadığını gösteren ilaçlı röntgen işlemidir.

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi, kadınlara kısırlık tanısının konulabilmesi için 1911 yılından itibaren kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biridir. İşlem sırasında rahim ve fallop tüplerinin kapalı olması, adenomyozis ve submukoz myom gibi pek çok sorunun varlığı gözlemlenerek tanı konulmasını sağlamaktadır. Kanser tanısı konulması için başvurulan yöntemlerden ilki rahim filmidir.

HSG kullanımı son yıllarda teknolojik gelişmelerin etkisiyle oldukça artmıştır. Hamilelik potansiyelinin araştırılmasında kullanılan ilaçlı rahim filmi, fallop tüplerinin içine kontrast madde verilerek röntgen çekilmesiyle gerçekleşir. Böylelikle hem rahmin hem tüplerin açıklık düzeyi ve iç yapısı incelenebilir. Verilen sıvı herhangi bir engelle karşılaşmadan rahme geçerek tüpleri dolduruluyorsa sağlıklı olduğu sonucuna ulaşılır.

Rahim Filmi (HSG) İşleminde Nelere Bakılır?

Rahim filmi çekilirken gözetlenen en önemli amaç fallop tüplerinin açıklık kapalılık durumunu değerlendirmek ve yumurtalıklarla bağlantısını kontrol etmektir. Fallop tüplerinin incelenmesinde tespit edilen durumlar şu şekildedir:

 • Hidrosalpenks
 • Tüp ligasyonu
 • Tubal polip
 • İnflamatuar hastalığı
 • Spazma bağlı gelişen tüplerin tıkanması
 • Açıklık kapalılık durumu

Yukarıdaki problemler tek tüpte meydana gelebileceği gibi iki tüpte de oluşabilir. Ultrasonla yumurtalık ve rahimler incelende se tüplerin kontrol edilebilmesi mümkün değildir. Rahim filminde rahimde tespit edilebilecek durumlar ise şu şekildedir:

 • Uterin kanserleri
 • Rahmin şekli ve yapısının incelenmesi
 • Kalıtsal anomaliler
 • Adenomyozis
 • Tekrar eden düşükler
 • Submukozal miyom
 • Rahim içi yapışıklık varlığı
 • Tüp bebek öncesinde çikolata kisti varlığı
 • Kısırlık tedavisi görmesi gereken hastaların rahim içi değerlendirilmesi

Rahim filmi, fallop tüplerinin bağlanmasından bir süre sonra tüplerin durumunun değerlendirilmesi ve doğru tanı konulması için çekilebilir.

Kısırlık Tanısında Rahim Filmi (HSG)

Hastada kısırlık tanısının net olarak konuşabilmesi için rahim ağzındaki tıkanıkların kontrol edilmesi için rahim filmi çekilir. Rahim ağzında tıkanıklık varsa kişinin adet dönemlerinde kanaması azılır ya da tamamen kesilebilir.

Rahim Filmi (HSG) Avantajları Nelerdir?

Rahim filmi ya da HSG olarak adlandırılan görüntüleme işleminin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Tedavi edici özelliği de olan bir işlemdir. Kullanılan ilaçlı sıvı tüplerde meydana gelen küçük yapışıklıkları açabilir.
 • Kısırlık problemi yaşayan kadınların tüm değerleri normalse rahim filmi çekildikten 6 ay sonraki süreç içerisinde hamile kalma oranı artış göstermektedir.
 • Laparoskopi uygulamasına kıyasla riski daha düşüktür.
 • Girişimsel olarak değerlendirilmeyen yalnızca rahim ağzından kontrast ilaç verilen bir uygulamadır.

Yukarıdaki nedenler bakımından rahim filmi (HSG) hem tanı hem de tedavi yöntemlerinden biridir.

Rahim Filmi (HSG) Ne Zaman Yapılır?

Rahim filmi (HSG) çekilebilmesi için hastaya uygulanan herhangi bir hazırlık süreci yoktur. Bu işlemin zararı olabileceği bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar; gebelik, üreme organlarında enfeksiyon, aşırı kanama, yakın zamanda tüplere ve rahme cerrahi işlem uygulanmış olmasıdır. Hastanın adet döngüsünde 7-12. günler arasında muayene yapılır. Hesap yapılırken 1. günün adet kanamasında ilk gün olmasına dikkat edilmelidir.

Hücrelerin sağlıklı bir şekilde çoğaldığı bu süreç içerisinde görüntü alınması ve değerlendirilmesi kolaylaştığı için hamilelik olup olmama durumundan emin olunur. HSG çekilebilmesi için bu süreç içerisinde hastanın cinsel ilişkiden kaçınması önemlidir. Eğer hastada gebelik şüphesi ve düzensiz adet döngüsü varsa gebelik durumundan emin olunana kadar beklenir ve işlem sonrasında uygulanır.

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

Hastanın endometriumu büyümeden adet sonrasındaki süreç içerisinde rahim filmi çekilir. Uygulamadan sırasında herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için antibiyotik uygulanır sonrasında ise hastanın durumuna bağlı olarak ağrı kesici verilir. İşlem genel ya da lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Hangisini uygulanacağı kişinin durumuna bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Anestezi işleminden sonra hastanın rahim ağzından kontrastlı ilaç verilir. Bu ilaç, tüplerin ve rahmin içinin x ışınıyla filminin görüntülenmesini ve incelenmesini kolaylaştırır. Kontrastlı ilaç ilk olarak fallop tüplerine sonra karın boşluğuna ilerler. Tam olarak bu geçiş aşamasında film çekilir. Uygulamada dikkat edilmesi gereken rahim ağzına kanülün iyi yerleştirilmesidir. Yanlış yapılması halinde ilaç vajinaya akarak yanlış inceleme yapılmasına neden olur.

Rahim filmi işlemi ortalama 15 dakika sürer. Sonrasında koyu kıvamda vajinal akıntı, ilaca bağlı alerjik reaksiyon, kanlı akıntı ya da karın ağrısı gibi durumlar oluşabilir. Akıntı için tampon kullanılmasına gerek yoktur. Anesteziye bağlı olarak baş dönmesi yaşanabilir. Uygulamaya ek olarak histereskopi, sonohisterografi ve laparoskopi, HSG ile kombine edilebilir.

Rahim Filmi (HSG) İşlemi Ağrılı Mıdır?

Tıpta teknolojinin gelişmesiyle uygulanan yeni teknikler sayesinde HSG işlemi ağrısız ve acısız bir şekilde gerçeklemektedir. Tercih edilen klinikteki aparatlar ve cihazların yeni olması ve doktorun tecrübesi işlemin başarılı olması bakımından önemlidir.

Geçmişte yapılan rahim filmi çekme işleminde rahim ağzına bir aletin takıp çekilmesinden dolayı ağrıya neden olabiliyordu. Bu yöntem günümüzde uygulanmasa da hastalar rahim filmi çektirmekten korkmakta ve çekinmektedir.

Rahim Filmi (HSG) Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Rahim filmi (HSG) işleminden sonra ortalama 15 dakika içerisinde normal filmler gibi röntgen kağıdına basılabileceği gibi radyoloji uzmanı tarafından kadın doğum uzmanının sistemine de aktarılabilir. Yapılan değerlendirmeler doğrultusunda hastaya tedavi başlatılabilir ya da herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Rahim filmi raporu yalnızca radyoloji uzmanları tarafından verilebilir. Sağlık kuruluşuna bağlı olarak raporun verilme süresi değişiklik gösterebilir.

Ankara Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2023

Rahim içinin durumunun değerlendirilmesi, tüplerin açık ya da kapılı olduğunun belirlenmesi için rahim filmi (HSG) işlemi yapılır. Bu yöntem farklı sağlık kuruluşları tarafından gelişmiş teknoloji yöntemleriyle uygulanmaktadır.

Kullanılan teknolojik aletlerin farklı olması nedeniyle işlemin net fiyatının belirlenmesi mümkün değildir. Aynı zamanda uygulama öncesinde hastaya anestezi yapılması, kullanılan kontrast ilacın türü ve cihazın kalitesine bağlı olarak fiyat belirlemesi yapılır.

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp