Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi Ankara, geçici ve kalıcı olarak iki farklı teknikle uygulanan ağrı ve risk oranı düşük olan cerrahi müdahaledir. Kızlık zarı, vajina girişinde yer alan ince yapıda bir mukoza parçasıdır. Genellikle yuvarlak formda olan kızlık zarının ortası delik bir yapıya sahiptir. Bazı anlarda bu yapı vajina girişini tamamen kapatabilir ve bu durumda ilk cinsel birliktelikten önce cerrahi işlemin gerekli olduğu anlar da yaşanabilir.  

 

Kızlık zarı dikimi işlemi genellikle lokal anestezi eşliğinde yapılan 20-30 dakika aralığında süren kısa süreli operasyonlardır. Kızlık zarı bazı toplumlarda bekaretin kanıtı olarak da görülür. Bu durum sebebi ile kızlık zarı dikimi hastalar üzerinde kaygı ve tedirginlik yaratabilir. Fakat her ne kadar çok fazla anlam yüklenmiş olsa da kızlık zarı dikimi işlemleri basit ve kolaylıkla yapılabilen cerrahi müdahalelerden biridir. 

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir? 

Kızlık zarı muayenesi kolaylıkla uygulanan, kısa süreli ve ağrı hissi vermeyen bir muayenedir. Tecrübeli jinekolog tarafından gerçekleştirilen kızlık zarı muayenesi, özel bir masada litotomi pozisyonunda yapılan bir işlemdir. Muayene esnasında hasta litotomi pozisyonunda iken vajina girişini kapatan labium minus yapısı kenara çekilerek muayene yapılır. Hastalar arasında kaygı yaratan durumlardan olan muayene sırasında kızlık zarının zarar göreceği görüşü ise bilinenin aksine doğruluğu olmayan bir düşüncedir.  

 

Muayene yapılırken kızlık zarının zarar görmesine sebep olacak herhangi bir alet ya da cihaz kullanılmaz. Yalnız muayenenin gerçekleşmesi için doktorun vajina dış dudaklarını kenara çekmesi adımında bölgede hafif bir gerginlik hissedilebilir. Muayene sırasında kızlık zarı üzerinde olası bir kesiğe denk gelinirse kesiğin bulunduğu noktalar not alınır. Bunun yanı sıra muayene esnasında herhangi bir kesik durumuna denk gelinmediğinde ise muayene sonrasında kesik olmadığına dair hymen intakt tanımına notlar arasında yer verilir. 

Kızlık Zarı Dikimi Ankara Nasıl Yapılır? 

Kızlık zarı dikimi Ankara, işlemi için doktora başvuran hastalar için iki farklı teknik alternatifi bulunur. Bunlardan birisi kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi olurken bir diğeri ise geçici kızlık zarı dikimidir. Bu iki teknik arasındaki en temel farklılık işlemin dayanıklılık gösterdiği süredir. Hastalardan birçoğu yapısal nedenlere bağlı olarak ya da sonradan geçirilen kaza sonucu olarak kızlık zarında yırtılma görülmesi sebebi ile doktora başvurabilir. Doktor tarafından yapılan ön muayene sonrasında zar üzerinde hasarlı bir durum tespit edildiğinde ise kalıcı ya da geçici olarak iki teknik arasından birisi tercih edilir ve işleme başlanır.  

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir? 

Kızlık zarı dikimi Ankara, operasyonları arasında tercih edilebilen tekniklerden birisidir. Bu yöntemin en önemli özelliği işlem sonrasında süre belirtilmeksizin ilk cinsel birlikteliğe kadar dayanıklılık göstermesidir. Kalıcı kızlık zarı dikme işleminde vajinada bulunan mukozada aynı hizada olacak şekilde 4-5 parça kaldırılarak yan yana gelecek şekilde dikme işlemi gerçekleştirilir. Üçgen şekline sahip olan bu parçalar ameliyat ile birbirine dikilerek ortası boş yuvarlak bir yapı elde edilmeye çalışılır. Flep tekniği olarak da bilinen bu yöntem ömür boyu dayanıklılık gösterecek etkiye sahiptir. Bu sebeple kalıcı kızlık zarı dikimi adı ile bilinmektedir. 

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi yaklaşık olarak 20-30 dakika içerisinde tamamlanır. İşlem sonrası hastaların iyileşme süresi ise 4-8 hafta aralığında değişkenlik gösterir. Bu süre içerisinde hastaların cinsel ilişkiye girmemesi önerilir. Yapılan işlemin uzun süre dayanıklılık göstereceği bilindiği için bu bekleme süresi sonlandığı andan itibaren ilk cinsel birliktelik anında kızlık zarında yırtılma meydana gelir ve kanama olur. Bu sayede yapılan işlem başarılı bir şekilde sonlandırılmış olur. 

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır? 

Geçici kızlık zarı dikimi işlemi acil olarak kızlık zarı onarımı istendiği durumlarda tercih edilir. Yapılan işlemin 7-10 günlük sürede etkisini kaybedeceği belirtilir. Bu sebeple genellikle ilk cinsel birliktelikten yaklaşık bir hafta gibi bir süre öncesinde yapılması tercih edilir. Geçici kızlık zarı dikimi işleminde vajina girişine gizli dikiş tekniği ile dikiş atılır. İşlemin ardından belirtilen süre içerisinde gerçekleşen cinsel birliktelik anında penisin vajina girişine uyguladığı baskı sonucunda dikiş atılan bölgede yırtılma meydana gelir ve kanama görülür.  

 

Geçici kızlık zarı dikimi işleminde kullanılan dikiş materyalleri kendiliğinden eriyen özelliğe sahip olur. Bu sebeple işlemin geçerliliğinin sonlandığı süre içerisinde kendiliğinden etkisiz hale gelebileceği gibi, ilişki anında partnerin herhangi bir durum sezmesi de mümkün olamaz. Aynı şekilde dikiş atıldığına dair dışarıdan bakılarak bir kanıya varmak da mümkün değildir. Dikiş izlerinin belli olmaması işlemin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini gösterir. 

Kızlık Zarı Dikiminde Aranan Şartlar Nelerdir? 

Kızlık zarı dikimi Ankara, işlemi için 18 yaş sınırı ilk dikkat edilen noktalardan biridir. Bunun yanı sıra kızlık zarı dikimi için uygun olmayan durumlar da bulunabilir. Çoğunlukla kızlık zarı dikiminde sorun teşkil edebilecek başlıca durumlar şu şekildedir; 

 

 • Hemofili B 

 • Hemofili A 

 • Trombositopeni 

 • Von Willebrand hastalığı 

 • Faktör 10 ve 13 eksikliği 

 • Fibrinojen eksikliği 

 • Kalıtımsal olarak kanama bozukluğu 

 

yukarıda yer alan durumlarda kızlık zarı dikim işlemi uygulaması önerilmez. Bu gibi rahatsızlıkların dışında reşit yaşta olan her kadın kızlık zarı dikimi için doktora başvurabilir. Ayrıca kızlık zarı dikiminde bilinmesi gereken diğer önemli noktalar şunlardır; 

 

 • Kızlık zarı dikimi yapılabilmesi için kürtaj olmak, doğum yapmış olmak, menopoz veya jinekolojik operasyon geçirmek engel teşkil etmez. 

 • Geçmişte yaşanmış cinsel birliktelik sayısı ya da ne zaman gerçekleştiği önemli değildir.  

 • Cinsel birliktelik yaşayan ancak kızlık zarında yırtılma ya da kanama görülmeyen durumlarda da kızlık zarına özel müdahale gerektiren durumlar için de doktora başvurulabilir. 

 • Kızlık zarı dikimi işlemi yapılırken aynı zamanda genital bölge estetiği de talep edilebilir. Labioplasti, vajina daraltma, kliteroplasti, dış dudak dolgusu kızlık zarı dikimi ile birlikte tercih edilebilen tek seanslık genital estetik operasyonları arasında yer alır. 

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Kanama Görülmesi Kesin Midir? 

Kızlık zarı dikimi Ankara, işleminin ardından yüksek olasılıkta kanama görülür. Ancak bazı durumlarda farklı nedenlere bağlı olarak kanamanın görülmediği durumlara da rastlamak mümkündür. Genellikle hastaların doktor kontrollerini aksatmaması ve önerileri dikkate alması kanamanın kesin olarak görülmesi için önemli etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra kanamanın görülmeyebileceği durumlar ise şu şekildedir; 

 

 • Düzenli doktor kontrolüne gidilmemesi 

 • İşlem sonrası dokuların iyileşmesini engelleyecek hastalıkların olması 

 • Belirli aralıklarla tekrar eden vajinal enfeksiyonlar 

 • İşlem sonrasında ağır kaldırma 

 • Ameliyatın hemen sonrasında kabızlık sorunu ile karşılaşma 

 • İşlem sonrasında genital bölgenin nemli bırakılması 

 • Ameliyattan sonra havuz, hamam, sauna, küvet kullanılması 

 • Vajinal travma durumunun yaşanması 

 • Vajina içerisine işlem sonrasında parmak ya da farklı bir cisim sokulması 

 

yukarıda yer alan sebeplere bağlı olarak işlem her ne kadar başarılı sonlandırılsa da beklenen etki yakalanmayabilir. Kanamanın görülmemesindeki başlıca etkenler hastanın dinlenme süresini verimli geçirmemesidir. Özellikle ameliyat anı kadar ameliyat sonrası süreç de işlemin başarılı sonuç vermesi üzerinde etkili olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için hastanın doktor uyarılarını dikkate alması gerekir. 

Kızlık Zarı Dikiminin Ardından İlk Ne Zaman İlişkiye Girilebilir? 

Kızlık zarı dikimi işlemi kısa süreli ve ağrısız olarak gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir. Bu sebeple işlemin olumlu sonuç vermesi için doktor tarafından belirtilen dinlenme süresine dikkat edilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra kızlık zarı dikimi Ankara, uygulamasının ardından ne kadar zaman sonra ilişkiye girilmesi gerektiği durumu işlem tekniğine bağlı olarak değişkenlik gösterir.  

 

Hasta üzerinde geçici kızlık zarı dikimi aşamaları izlendi ise ameliyatın ardından 1-2 gün içerisinde ilk cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi uygun olabilir. Önemli olan nokta ise bu tekniğin uygulanmasının ardından daha önce de belirtildiği gibi 10 günlük süreyi geçmemek gerektiğidir. İşlem sonrasında bu belirtilen süre bittiğinde yapılan işlemin geçerliliğini kaybedeceği bilinmelidir. Bu durum kalıcı kızlık zarı dikimi tekniğinde ise biraz daha değişkenlik gösterir. 

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında kısıtlı bir zaman söz konusu değildir. Ancak işlemin ardından yaklaşık 1-1,5 aylık süre sonunda doktor kontrolüne gelinmesi önerilir. Özellikle geçici olarak uygulanan tekniğin yanı sıra bu işlemde daha uzun süre iyileşme sürecine ihtiyaç duyulabilir. Yapılan doktor kontrolünün ardından iyileşme durumuna göre cinsel birliktelik yaşanabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatının ardından sert bir cisim ile bölgeye baskı uygulanmadığı sürece işlem ömür boyu süreli olarak dayanıklılığını korumaktadır. 

 

 

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp