Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Labioplasti

Labioplasti Ameliyatı Nedir? 

Labioplasti, vajinanın iç kenarlarında bulunan vajina iç dudaklarında sarkma veya olağandan fazla açıklık görüldüğü durumlarda uygulanan işlemlerdir. Labioplasti ile bölgede görülen açıklığın kapatılması ve vajinanın olması gerektiği şeklini alması ile bütünlük oluşturmak için yapılır. Genital bölgede yer alan labium yapısı üzerinde gerçekleştirilen labioplasti ameliyatı iç dudakların eşit bir görüntü sunmasında etkili olan estetik operasyonlardan biridir.  

 

Labioplasti ameliyatı, vajina iç dudaklarda sarkma ya da asimetrik görüntü oluşmasının estetik açıdan kadınları rahatsız ettiği durumlarda tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Bazı giysilerle belli olmasından dolayı da labioplasti ameliyatına gereksinim duyulabilir. Vajina iç dudaklarda görülebilen sarkma ya da simetrik olmayan görüntüye neden olan etkenler farklı olmakla birlikte ortak payda ise kadınlarda rahatsızlık hissi uyandıracak etkiyi göstermesidir. Bu durumdan şikayetçi olanlar için labioplasti ameliyatı çözüm olmak adına yüksek başarı gösteren alternatiflerden biridir. 

Labioplasti Ameliyatı Neden Yapılır? 

Labioplasti ameliyatı, vajinada bulunan labianın genişlemesi sonucu oluşan rahatsızlık hissine çözüm olması adına yapılan müdahaledir. Labianın genişlemesi; doğum, yaşlanma ve yapısal sebeplere bağlı olarak görülebilir. Kadınları Labioplasti ameliyatına sevk eden nedenlerden birisi de cinsel hayatı üzerinde labia genişlemesinin etkilerinin bulunmasıdır. Bazı anlarda bu durum kişilerde kendilerini rahatsız hissedebileceği ya da özgüven sorunu yaşayabileceği durumları açığa çıkarabilir.  

 

Bunun yanı sıra estetik açıdan bütün bir görüntü yakalamak adına da labioplasti ameliyatı uygulaması tercih edilebilir. Elbette bu tercih edilen durumda yeni teknolojiye sahip cihazlar sayesinde kısa sürede ve ağrısız işlemler gerçekleştirilebilmesi önemli rol oynar. Labioplasti ameliyatının 1-2 saat gibi bir sürede yapılması ve işlemin yapıldığı gün içerisinde hastanın normal yaşamına devam etme olanağının olması da bu yöntemin tercih edilmesini kolaylaştırabilir.  

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?  

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi ve genel anestezi kullanılarak yapılabilir. Buna hasta ve doktor arasında gerçekleşen ön muayene sonrası karar verilebilir. Teknik olarak ise iki farklı yöntemle labioplasti ameliyatı yapılabilir. Kırpma tekniği ve kama tekniği kullanılarak yapılan labioplasti ameliyatı sonrası hastalar kısa sürede kendilerine gelebilir.  

 

 • Kırpma tekniği ile yapılan labioplasti ameliyat doktorların en çok kullandığı yöntemlerden biridir. Vajina iç dudaklarının sarkık olarak görülen kısımlarının alınması ile yapılan işlem sonrasında vajinada oluşan asimetrik görüntüye son verilebilir. 

 • Kama tekniğinde ise vajina iç dudaklarından kısmi olarak belirli bir kalınlıkta kama alınır. Vajinada bulunan mukoza zarı altında yer alan doku tabakasında ufak bir kalınlıkta kaldırma işlemi uygulanır. Bu işlem doğal görüntü sunması adına çok ufak bir değişiklik içerir. Böylece işlem sonrasında vajinada olağan görüntü korunmaya çalışılır.  

 

Labioplasti ameliyatında farklı teknikler de olmakla birlikte hangi tekniğin yapılacağı işlemi gerçekleştirecek doktorun uzmanlık alanına göre belirlenebilir.

Labioplasti Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıl Geçer? 

Labioplasti ameliyatı, vajinaya uygulanan bir işlem olmasından dolayı hassasiyet oranı yüksek olur. Vajinanın normal şartlar altında da hassas bir yapıya sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda üzerinde bir de işlem gerçekleştirilmesi sebebi ile uygulama sonrası dikkatli olunması gereken noktaları daha önemli hale getirir. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin olumlu yönde seyretmesi adına özen gösterilecek noktalar şu şekildedir; 

 

 • Olası bir ağrı durumuna karşı doktor tarafından verilen antibiyotik etkili ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. 

 • Doktorun belirttiği zaman aralığında bisiklete binmek gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. 

 • Ameliyat sonrası ilk anlarda ağır sporlardan uzak durulmalıdır. 

 • İşlem yapılan bölgenin zorlanmasına sebep olabilecek fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. 

 • Belirtilen zamandan önce bölgeyi zorlayıcı spor ve günlük aktivitelere geri dönmek bölgenin zarar görmesine sebep olabilir. 

 • İşlem yapılan bölge tam iyileşmeden dar kıyafetler giymek sürtünmeden kaynaklı olarak yarayı tahriş edebilir. Bu da iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. 

 • İşlem gören bölgenin tam anlamıyla iyileşmiş olması için birkaç ay geçmesi gerekebilir. 

 • Kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte 1-2 hafta dinlenme süresi de gerekli olabilir.  

 

yukarıdaki listede yer alan ayrıntılara özen göstermek işlem gören bölgenin kalıcılığını artırabileceği gibi iyileşme sürecini de olumlu yönde etkileyebilir. Bu belirtilen noktalara özen gösterilmediği durumlarda işlem gören bölgenin tahriş olması, kızarması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlara engel olmak adına işlem sonrası hastaların yeterli oranda dinlenmeleri ve gerekli görülen bakım adımlarına özen göstermeleri gerekir. 

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Labioplasti ameliyatı ağrısız olarak geçirilen işlemler arasında yer alır. Aynı zamanda düşük risk oranına sahip olduğu da belirtilir. Ancak vajinaya uygulanan bir cerrahi işlem söz konusudur dolayısıyla işlem sonrası iyileşme sürecinin iyi ilerlemesi ve kısa sürmesi için hastaların dikkatli olması gereken önemli noktalar bulunur. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde daha hızlı günlük yaşantıya dönebilir ve en önemlisi yapılan işlemin kalıcılığı da bu şekilde artırılabilir.  

 

Aksi durumda işlem gören bölgenin zarar görmesine ve iyileşmeden etkisini kaybetmesine yol açabilir. Bu doğrultuda ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanır; 

 

 • İşlem yapılan bölgenin temiz ve kuru tutulması 

 • Bol iç çamaşırlarının tercih edilmesi 

 • İlk altı aylık periyotta cinsel ilişkiden uzak durulması

 • Yaklaşık 6-12 hastalık süreçte fiziksel aktiviteden uzak durulması 

 • İlk 1-2 hafta tampon kullanımından uzak durulması (Tampon yerine hijyenik havlu gibi alternatifler değerlendirilebilir.)

Labioplasti Ameliyatı Tehlikeli Mi? 

Labioplasti ameliyatı risk oranı düşük olarak görülse de bazı anlarda beklenmeyen komplikasyonlara sebep olabilir. Bu gibi durumlara karşı hazırlıklı olmak faydalı olur. Labioplasti ameliyatlarında nadir olarak görülebilen durumlardan bazıları şu şekildedir; 

 

 • İşlem anında kanama görülmesi 

 • Ameliyat yapılan bölgede enfeksiyon oluşması 

 • İşlem yapılan bölgede bulunan dokuda yara izi olması 

 

yukarıda yer alan durumlar her işlemde görülmez. Nadir olarak bazı durumlarda farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Normal şartlarda kanama sorunu yaşanmazken hastanın kan pıhtılaşması gibi problemler yaşaması ameliyat esnasında risk olarak görülebilir. Elbette bu noktada önemli olan ise işlemin yeterli ekipman bulunan hijyenik ortamda gerçekleştiriliyor olmasıdır. Özellikle enfeksiyon riskine karşı hijyenik klinik tercih edilmesi öncelikli olmaktadır.  

Vajina İç Dudaklarda Genişleme ve Sarkma Neden Görülür? 

Vajina iç dudaklarda bazı etkenlere bağlı olarak genişleme ya da sarkma durumları görülebilir. Kişilerin fizyolojik yapıları ya da yapısal özelliklerinin etkileri görüldüğü gibi zorlu doğum süreci geçirmek gibi sonradan oluşan sebeplere bağlı olarak da gerçekleşebilir. Genel hatları ile vajina iç dudak genişlemesi ve sarkması durumunun yaşanmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir; 

 

 • Genetik yapıya bağlı olarak görülebilir.

 • Ağır bir trafik kazası, hastalık ya da doğum gibi operasyonlara bağlı olarak gelişebilir. 

 • Yüksek oranda kilo alma ve kilo verme durumlarında görülebilir.

 • Normal doğum yapan kadınlarda kas zayıflamasına bağlı olarak görülebilir. 

 • Farklı sebeplere bağlı olarak vajinada yapılan cerrahi müdahale sonucu dokuların zarar görmesi sonucu görülebilir. 

Labioplasti Ameliyatı Hangi Doktor Tarafından Yapılmalıdır? 

Cerrahi müdahale gerektiren işlemlerin uygun birime ait doktor tarafından yapılması önemlidir. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi işlem sırasında gelişebilecek ani komplikasyonlara karşı hazırlıklı olmaktır. Normal şartlar altında ağrısız ve risk oranı düşük olarak görülen labioplasti ameliyatı, uygun doktor tarafından yapılmadığı takdirde ameliyat esnasında oluşabilecek durumlara karşı çözümsüz kalınabilir. Dolayısıyla bu noktada doktor seçimi fazlasıyla önem arz eder. 

 

Labioplasti ameliyatlarını genel olarak kadın doğum uzmanları ya da plastik cerrahi uzmanları gerçekleştirir. Bu iki birimde yer alan doktorların Labioplasti ameliyatı yapmalarına olanak sunacak yeterli donanımları vardır. Sonuç olarak vajina iç dudak kısmında sarkma ya da genişleme sorunundan şikayetçi olan kişilerin bu alanlarda uzmanlık kazanmış doktorlara başvurmaları daha olumlu sonuç sağlar. 

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar? 

Labioplasti ameliyatında kullanılan tekniklerin farklı olması ve bu işleme gereksinim duyulan sebeplerin değişkenlik göstermesi labioplasti ameliyat fiyatları üzerinde etkili olabilir. Aynı zamanda ameliyata gereksinim duyulan vajina iç dudak kısmında sarkma ya da genişleme görülmesinin ne kadar büyük ölçüde olduğu da fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynar. Dolayısıyla ancak doktor tarafından yapılan ayrıntılı bir ön muayene sonucunda işlem ücretinin bilgisi hastaya verilebilir.  

 

Ayrıca bölgenin gösterdiği belirtilerin labioplasti ameliyatına ne kadar uygun olduğunun tespit edilmesi ve bu yöntemin tercih edilmesi ya da farklı şekilde bir yol izlenmesine karar verilmesi için hastanın doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Sonuç olarak hastanın detaylı bilgi almak ve işlemin nasıl yapıldığı ve sonrasında nelere dikkat edileceği gibi noktaların öğrenilmesi adına doktor kontrolüne gitmesi öncelikli olmaktadır. 

 

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp