Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Sezaryen Doğum

İçindekiler

Cerrahi operasyonla gerçekleştirilen bir ve birden fazla bebeğin doğmasını sağlamak için kullanılan doğum yöntemine sezaryen doğum denir. Normal doğumun uygun olmadığı durumlarda bebek ve anne sağlığı göz önünde bulundurularak sezaryen doğum şekli tercih edilir. Normal doğumla doğması mümkün olmayan bebekler için yapılan sezeryan işleminde karın ön duvarı ve rahmin kesilmesi ile operasyon gerçekleştirilir. Anne ve bebeğin sağlığı başta olmak üzere pek çok farklı nedenden dolayı sezaryen doğum yöntemine geçilebilir. Bu doğum şeklinde anne anestezi altında olduğu için ağrı ve acı hissetmeden süreci tamamlar. Sezaryenle gerçekleştirilen doğumlarda genellikle epidural anestezi kullanılır ve anne operasyon boyunca uyanık kalır. Ankara’da sezaryen doğum yöntemiyle hamilelik sürecini tamamlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek alanında uzman ekibimizle tanışabilirsiniz. 

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır? 

Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen sezaryen doğumda anestezi işleminin yapılmasıyla ilk adım atılır. Epidural veya spinal anestezi altında yapılan doğumda anne adayı, ağrı hissi duymadan ve bilinci açık bir şekilde tüm süreci gözlemler. Annenin koluna damar yolu açılarak doğum esnasında gerekli olabilecek sıvı ve ilaç takviyelerinin verilebilmesi için hazırlık yapılır. Damar yolu ve anestezi işleminin ardından mesane bölgesine idrar sondası takılır ve gerekli bölgeler dezenfektan sıvı ile temizlenir. Bu aşamada bikini bölgesine 10 santimetre civarında bir kesi atılır ve dokular kademe kademe geçilir. Son aşamada rahime ve bebeğe ulaşılarak doğum gerçekleştirilir. Doğumun ardından işlem sırasında açılan kesiler özel dikiş uygulamalarıyla kapatılır. 

Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Yapılır?

Birçok anne adayı ağrı ve acı hissi başta olmak üzere pek çok nedenden dolayı vajinal doğum yerine sezaryen doğum yöntemiyle bebeğini dünyaya getirmeyi istiyor. Bu doğum yönteminde anne ve bebek sağlığını göz önünde bulunduran hekim kararıyla sezaryen tercih edilebiliyor. Bunun yanı sıra anne adayının kişisel tercihleri dikkate alınarak da sezaryen doğum gerçekleştirilebilir. Bir anne adayının sezaryen doğumla bebşu gibi durumlara ihtiyaç duyulur; 
 

 • Bebeğin doğum için uygun bir pozisyonda yer almadığı durumlarda
 • Annenin rahminde yırtılma veya anormallik bulunduğunda
 • Annenin leğen kemiğinde görülen kırık veya benzeri sorunlar olduğunda 
 • Bebeğin kafa boşluğunda sıvı birikimi tespit edildiğinde 
 • Kordonda sarkma meydana geldiğinde
 • Rahim ameliyatı geçiren anne adaylarında 
 • Bebeğin normalden iri olduğu durumlarda 
 • Annenin kalp ve damar hastalığı öyküsü olduğunda 
 • Plasenta bebekten erken ayrıldığında 
 • Miyom ve polip gibi anormal oluşumlardan dolayı vajinal doğum yapılmayan durumlarda
 • Annenin taşıdığı bazı hastalıkların bebeğe bulaşmasını engellemek amacıyla 

 

Sezaryen Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sezaryen doğum yönteminde cerrahi operasyon söz konusu olduğu için annenin toparlanması ve günlük hayatına dönmesi normalden daha uzun sürer. Doğum sonrasında anne, 1 ila 2 gece boyunca hastanede doktor kontrolünde tutulur. Bebek doğduktan sonra anestezi etkilerinin geçmesi ve annenin dinlenmesi için 6 saat kadar bir süre verilir. Ardından annenin ayağa kalkması ve hafif yürüme denemeleri yapması istenebilir. Anne hastanede kaldığı sürelerde hafif egzersizler yaparak hareket etmeyi ihmal etmemelidir. Sezaryen doğum yöntemiyle anne olan kadınların tam olarak iyileşmesi için 4 ila 6 haftaya ihtiyaç duyulur. Bu aşamada tam iyileşme gerçekleşmeden yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bazı egzersizler dikişlere zarar verebileceği için annenin sağlığı olumsuz etkilenebilir. Sezaryen doğum sonrasında annede hormon değişikliğine bağlı olarak depresyon, moral bozukluğu ve yorgunluk gibi olumsuz durumlar görülebilir. Annelerin, bu sürecin geçici olduğunu bilerek kendilerini motive etmeleri oldukça önemli. 

Ankara Sezaryen Doğum

Ankara’da sezaryen doğum yöntemiyle anne olmaya hazırlanan pek çok kadının aklında benzer sorular yer alıyor. Alanında uzman bir doktor ve ekiple doğuma girmek isteyen anne adaylarının doğum öyküsüne bağlı olarak süreç içerisinde yaşanacaklar değişiklik gösterebiliyor. Anne adayları doğum esnasında ve sonrasında yapılacak işlemlerle ilgili pek çok sorunun yanıtını arıyor. En çok merak edilen konulardan biri de Ankara’da sezaryen doğum fiyatları oluyor. Her annenin hamileliği farklı olduğu gibi doğumun işleyişi de kişiye göre değişebiliyor. Genel olarak Ankara’daki sezaryen doğum fiyatlarının doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında yapılan işlemlere göre değiştiğini söyleyebiliriz. Sezaryen doğum hikâyenizi en iyi şekilde tamamlamak için uzman ekibimizle tanışabilir, hemen randevu oluşturabilirsiniz. 

 

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp