Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Riskli Gebelik Takibi

İçindekiler

Hamilelik döneminde anne veya bebeğin hayati tehlikeyle karşı karşıya olduğu durumlar riskli gebelik olarak tanımlanır. Riskli gebelikte anne adayı veya bebek kaynaklı bir sağlık sorunu yaşandığında gebeliğin normal gidişatı tehlikeye girer. Bu nedenle riskli gebelik geçiren anne adaylarının sık sık doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Yapılan düzenli kontroller sayesinde anne adayını, gebeliği veya bebeği etkileyebilecek olası sağlık sorunları erkenden teşhis edilerek önlem alınabilir. Ankara riskli gebelik takibi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, ilk görüşme için hemen randevu oluşturabilirsiniz. 

Riskli Gebelik Takibi Nedir?

Gebelik sürecinde hem anneyi hem bebeği etkileyen olumsuz durumların ortaya çıkması hâlinde riskli gebelik tanımından bahsedilir. Riskli gebelik takibinde bebeğin ve anne adayının sağlık durumu yakından takip edilir. Bu süreçte anne ve fetüs sağlığını değerlendirmek için ayrıntılı kontrollere ihtiyaç duyulur. Riskli gebelik takibi, gebelikle beraber başlayan ve doğuma kadar devam eden uzun bir yolculuktur. Bu süreçte belirli aralıklarla doktor kontrolleri, testler ve özel tetkikler yapılabilir. 

Riskli Gebelik Takibi Neden Yapılır?

Gebelik sürecinin anne adayını veya bebeği etkileyebilecek sağlık sorunlarına sebebiyet verme durumunu erkenden tespit etmek amacıyla riskli gebelik takibi gerçekleştirilir. Bu takibin asıl amacı bebeğin ve anne adayının sağlığını koruyarak süreci konforlu bir şekilde atlatmalarını sağlamaktır. Bu süreçte standart gebelik takibinden farklı olarak daha fazla kontrol, test ve muayeneye ihtiyaç duyulabilir. 

Riskli Gebelik Takibi Yapan Doktorlar Kimlerdir?

Riskli gebelik takibi ile ilgili en çok merak edilen konuların başında doktorun uzmanlık alanı yer alır. Gebeliği riskli yapan faktörler hakkında ayrıntılı bilgi ve tecrübeye sahip olan, perinatoloji alanında uzmanlaşmış kadın doğum doktorları riskli gebelik takibini gerçekleştirir. Gerekli değerlendirmeleri yapan uzmanlar herhangi bir sağlık sorunu fark ettiğinde riskli gebelik takibi için anne adayına özel bir plan hazırlar. Riskli gebelik takibi yapan doktor belirlenen tetkik ve test planı dâhilinde anne adayının ve bebeğin sağlık durumunu kontrol ederek bu süreci en iyi şekilde yönetir.

Riskli Gebelik Takibi Nasıl Yapılır? 

Riskli gebelik takibi anne adayının ve bebeğin taşıdığı sağlık riskleri dikkate alınarak özel bir plan dâhilinde yapılır. Bu nedenle risklere ve anne adayına bağlı olarak takip sürecindeki uygulamalar değişiklik gösterebilir. Gebeliğin bazı haftaları riskli gebelik açısından son derece önemli olduğu için özel kontrollere ve testlere ihtiyaç duyulabilir. Uzmanlar birçok test aracılığıyla riskleri önceden teşhis edebilir ve gerekli aksiyonların alınmasını sağlayabilir. Buna göre riskli gebelik takibinde olan anne adaylarına yapılan testler şöyle sıralanabilir; 
 

 • İkili tarama testleri
 • Üçlü tarama testleri
 • Gebelik şekeri testi
 • NST testi
 • Üç ve dört boyutlu ultrason çekimi
 • Ayrıntılı ultrason çekimi

Riskli Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Riskli gebeliği işaret eden ve anne bebek sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin anlaşılması için çeşitli ipuçları takip edilir. Annede ve bebekte görülen bazı rahatsızlıklar riskli gebelik faktörünü güçlendirebilir. Bir anne adayının riskli gebelik sürecinde olduğunu anlayabilmek için aşağıdaki faktörler göz önüne alınabilir. 

Annede görülen riskli gebelik faktörleri; 

 • Anne adayının 35 yaşından büyük olması 
 • Fazla kilolu veya çok zayıf olması
 • Gebelikten önce geçirilen kadın hastalıkları ve ameliyatlar
 • Diyabet, karaciğer, kalp ve damar hastalıkları
 • Rahimde miyom veya polip olması

Bebekte görülen riskli gebelik faktörleri; 

 • Bebeğin rahim içerisindeki duruşunda anormallik olması
 • Gelişimsel problemler
 • Amniyotik sıvının az veya çok olması
 • Doğumsal anomali riski
 • Kromozom anomaliler
 • Anne karnında geçirilen hastalıklar

Ankara Riskli Gebelik Takibi 

Kadınların en özel yolculuklarından biri hamilelik süreci. Bu uzun yolculukta anne adayları çeşitli nedenlerden dolayı riskli gebelik takibi ile karşı karşıya kalabilir. Anne ve bebeğin gebelik dönemini en sağlıklı şekilde atlatması için riskli gebelik takibinin uzman bir hekim tarafından yapılması oldukça önemli. Ankara riskli gebelik takibi fiyatları ve merak ettiğiniz diğer konular için bizi arayabilirsiniz.

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp