Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Genital Bölge Dolgusu

Genital Bölge Dolgusu Nedir? 

Vücudun her noktasında olabileceği gibi zamanla genital bölgede de sarkmalar, genişlemeler meydana gelebilir. Genital estetik operasyonları ile bu gibi durumlara müdahale etmek mümkündür. Estetik kaygıya sebep olan durumlar arasında görülen genital bölge estetiği pek çok sebepten dolayı olabilir. Estetik operasyonların yaygınlaşması ile birlikte kadınlar tarafından talep edilen estetik operasyonlardan birisi olan genital bölge dolgusu ile bu gibi durumlara karşı operasyon gerçekleştirilebilir. 

 

Genital bölge dolgusu; vajina dış dudak dolgusu olarak da bilinir. Genital bölge yapısında bulunan dış dudaklar genel olarak daha gergin, dolgun ve kabarık şekilde olur. Bu yapılara oranla daha farklı forma sahip olduğunda ise vajina dış dudak dolgusu ile müdahale mümkün olabilir. Genital bölgede sarkmalar çok nadir olarak yapısal özelliklere bağlı olarak görülebilir iken daha çok yaşlanma, doğum veya fazla kilo verildiği durumlarda görülebilir. Tüm bu durumlara çözüm olarak ise genital bölge dolgusu yapılabilir. 

Genital Bölge Dolgusu Yapılan Durumlar Nelerdir? 

Genital bölge dolgusu gerektiren durumlar farklı sebeplere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genital bölgede yer alan dış dudaklarda bazı faktörlere bağlı olarak sarkmalar görülebilir ve bu sarkmalar estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturabilir. Dış dudak dolgusu operasyonları da bu noktada en çok tercih edilen estetik ameliyatlar arasında yer alır. Bu sarkmanın sebepleri hastada bulunan kolojen bağ dokusunun genetik nedenlere bağlı olarak iyi olmaması olabilir.  

 

Genetik nedenlerin yanı sıra alkol ve sigara tüketimi, kişisel olarak görülen cilt hastalıkları, enfeksiyon, mantar gibi rahatsızlıklara bağlı olarak da görülebilir. Ayrıca ani kilo alma ve verme durumlarının yanı sıra menopoz ve yaşlılık da dış dudak dolgusunun zarar görmesine sebep olabilir. Her kişide bu durumun sebepleri farklı olmakla birlikte tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. En iyi tedavi yöntemine uzman doktor ve hasta arasında yapılan tetkikler sonucunda karar verilir. 

Genital Estetiğe Sebep Olan Başlıca Konular Nelerdir? 

Genital bölge estetiği her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir. Kadınların estetik kaygısı ile vücutlarının pek çok noktasında karşılaştıkları sorunlara karşılık estetik operasyon olarak genetik estetik operasyonunu tercih ettiği görülür. Genital bölge de dudak estetiği, burun estetiği, kulak estetiği gibi tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alır. Kadınların en çok şikayet ettikleri ve estetik operasyon yapılan durumlar ise şu şekildedir; 

 

  • Dış dudakta sarkma yaşanması 

  • Dış dudak formunun olması gerekenden daha sönük durması 

  • Genital bölgede kırışıklıkların görülmesi 

  • İç dudakta görülen asimetrik durumlar 

  • Geniş vajina ağzı 

  • Doğum sonrası dikiş izlerinin çok fazla belirgin olması 

  • Genital bölgede görülen kararmalar 

 

Yukarıda yer alan maddeler en sık genital estetik için başvurulan ve sorun olarak görülen sebeplerdir.  

Dış Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır? 

Genital bölgede yer alan dış dudak yapısının ideal formu dolgun, gergin ve kabarık bir görüntüye sahip olmasıdır. Ancak bazı kadınlarda farklı nedenlere bağlı olarak bu form bozulabilir. Bu gibi durumlarda genital estetik operasyonlardan yardım alınabilir. Dış dudak dolgusu ya da genital bölge dolgusu olarak bilinen estetik operasyon ile dudaklarda görülen dolgu kaybına dışarıdan müdahale edilebilir. İşlem sırasında sentetik madde kullanımı tercih edilebilir iken aynı zamanda vücudun farklı bölgelerinden alınan yağ dokusu ile de bu işlem gerçekleştirilebilir.  

 

Liposuction olarak bilinen, yağ dokusu alınarak gerçekleştirilen yöntemde dudaklardaki dolgun olmayan ve sarkık görüntünün önüne geçmek mümkündür. Bu işlem için genellikle diz bölgesinden yağ dokusu alınarak işlem gerçekleştirilir. Diz bölgesinden alınan yağ dokusu işlemden geçirilerek dış dudak kısmına farklı bölgelerden enjekte edilir. Eğer ki sentetik madde kullanılacak ise dış dudaklara homojen olarak bu madde enjekte edilir. Bu yöntemde çoğunlukla hyaluronik asit tercih edilir.   

Genital Bölge Dolgusu Hangi Birim Tarafından Gerçekleştirilir? 

Genital estetik operasyonlar kadın doğum uzmanları ya da plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Her ne kadar risk oranı düşük operasyonlar olarak gösterilse de işlem sırasında olası bir komplikasyon anında acil müdahale gerekebilir. Dolayısıyla bu işlemler uzman doktorlar tarafından yapılması gereken operasyonlardır. Kişiye özel olarak gerçekleştirilen dudak dolgusu operasyonu öncesi uygun tedaviye hasta ve doktor arasında yapılan gerekli tetkiklerin ardından karar verilebilir. 

 

Genital estetik operasyonlarında sıklıkla tercih edilen vajina gerdirme ameliyatları esnasında kanama ya da yırtılma görülebilmesi durumlarına karşılık bölgenin tüm dokularına hakim hekimler tarafından gerçekleştirilmesi önem arz eder. Aynı zamanda işlem öncesinde hastaya yeterli bilgi verebilecek ve operasyon anında ve sonrasında oluşabilecek durumlara karşı yürütülecek çalışmaların hastaya aktarılması için de doktor seçimi önemlidir. 

Genital Bölge Dolgusu Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir? 

Estetik operasyonlar sonrasında öncelikli olan hijyen kurallarına hassasiyetle dikkat edilmelidir. Genital estetik işlemleri de nihayetinde bir operasyondur, öncesi ve sonrası için doktor önerileri dikkate alınmalıdır. İşlem öncesi farklı tetkikler ve estetik müdahaleye sebep olan durumların araştırılması ve uygun tedavi yöntemine karar verilmesi gibi işlem sonrası da operasyon adımlarına dahildir. Genital dış dudak dolgusu sonrasında da doktor önerileri ve hijyen kurallarına uyulduğu takdirde kısa sürede normal yaşantınıza dönmeniz mümkün olur. 

 

Genel olarak başarılı bir şekilde gerçekleşen genital bölge dolgusunun iyileşme süreci 2 veya 3 haftalık süreci kapsar. Bu süreç beklendiği gibi ilerlediğinde büyük oranda iyileşme gerçekleşmiş olur. Özellikle bu süreç içerisinde bölgeyi temiz tutmak ve yapılan işleme olumsuz etki sağlayacak zorlamalardan uzak durmak gerekir. Bu sürecin ardından cinsel ilişki yaşamak serbest olabilir. 

Genital Bölge Dolgusu Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır? 

Estetik operasyonların ardından düzenli aralıklarla işlem yapılan bölgeye bakım yapılması gerekir. Bakım adımlarının neler olduğu ve hangi içerikleri kapsadığı yapılan işleme göre değişiklik gösterir. Özellikle dış dudak dolgusu işleminin sentetik malzemeden ya da farklı bölgeden yağ dokusu alınarak enjekte edilmesi olarak iki şekilde yapılması sonucu bakım adımları değişkenlik gösterir.  

 

Vücuttan alınan yağ dokusu ile işlem yapıldığında yaklaşık iki günde bir olmak kaydıyla dış dudak kısmına masaj yapılması gerekir. Masajın yanı sıra günlük olarak bakım kremleri ile bölgenin nemlendirilmesi de önemlidir. Bunun dışında sentetik malzeme kullanılarak yapılan işlemlerde ise günlük olarak bölgeye fazla baskı uygulanmayacak şekilde mesaj yapılabilir. Masaj adımının 5 dakikayı geçmemesine dikkat edilir. Son olarak bakım kremleri ve nemlendiriciler ile bakım adımları tamamlanır.  

Genital Bölge Dolgusu İşlemi Riskli Midir? 

Estetik operasyonların her birinde olabileceği gibi genital bölge dolgusu operasyonunda da riskler bulunabilir. Düşük risk oluştursa da kişinin direncine göre az da olsa operasyon esnasında riskler görülebilir. Dış dudak dolgusu operasyonunda görülebilecek riskler şu şekildedir; 

 

  • Enfeksiyon, görülebilecek riskler arasında yer alır. Operasyon geçirilen her işlemde olabildiği gibi genital bölge dolgusunun da öncelikli riskleri arasında enfeksiyon riski sayılabilir. 

  • Olası bir kanama riski görülebilir. Bu durum da çok nadir görülebilecek olmasına rağmen işlem sırasında ani olarak gelişebilecek durumlardan biridir. 

  • Genital bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda akıntı durumu görülebilir. Bu durum da kısa sürede sonlanacağı gibi düşük ihtimalli görülen işlem sonrası komplikasyonlardan biridir. 

 

Yukarıda yer alan riskler kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu riskler düşük ihtimal dahilinde görülmekle birlikte iyileşme süreci bittiği anda sonlanabilir. Elbette bu risklerin yanı sıra işlem yapılan bölgenin bakım ve temizliğinin doktor önerisi dikkate alınarak gerçekleştirilmesine dikkat edilmelidir. Bu şekilde işlem sonrası yaşanabilecek sorunların önüne geçmek mümkün olur. 

 

Genital Bölge Dolgusu Ne Kadar Süre Dayanır? 

İşlemin ne kadar süre dayanıklılık göstereceği yapılan operasyona göre değişiklik gösterir. Sentetik madde olarak hyaluronik asit kullanılarak yapılan dış dudak dolgusu işlemlerinde hastaya göre farklılık göstermesi ile birlikte 8-10 ay gibi bir süre boyunca formunu koruyabilir. Eğer ki işlem hastanın farklı bir bölgesinden yağ dokusu alınarak yapıldı ise ilk altı ay gibi bir süreçte yapılan dolgu oranı yarı yarıya eriyebilir. Bu olasılıklar göz önüne alındığında işlem sırasında olması gerekenden daha fazla yağ dokusu enjekte edildiği de görülmektedir.  

Genital Bölge Dolgusu İşlem Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır? 

Genital bölge dolgusu işlemi liposuction yöntemi ile yani vücudun farklı noktalarından yağ dokusu alınarak yapıldı ise iyileşme süresi 7-10 gün kadar olabilir. Bu süre zarfında bölgede şişkinlik, morarma, hassasiyet durumları görülebilir. Bu etkiler hastanın bünyesine göre değişkenlik gösterir, kimi hasta 1-2 gün dinlenme süresine ihtiyaç duyarken, kimi hastalar ise anında günlük yaşamına devam edecek duruma gelebilir. Ayrıca bölgenin olası bir hassasiyet göstermesi, tahriş olması riskine karşı bol iç çamaşırları ile kıyafetler tercih etmek de iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyebilir.  

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp