Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Vajinismus Tedavisi Ankara

 

Vajinismus, kadınlar arasında sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Farklı sebeplere bağlı olarak gelişen vajinismus, kadınlarda psikolojik anlamda sorunları da beraberinde getirebilir. Vajinismus cinsel ilişki anında ani kasılma olarak kendisini gösterir. Bu da kadınlar için cinsel hayatın önemli ölçüde sekteye uğramasına sebep olabilir. Vajinismus tedavi ile sonlandırılabilecek rahatsızlıklardan biridir. Son zamanlarda en sık gerçekleştirilen tedaviler arasında yer alan Ankara vajinismus terapisi ile rahatsızlıklara son vermek mümkündür.

 

Vajinismus tedavi yöntemleri standart olarak belirli bir akışta ilerler. Ancak vajinismus terapisine gerek olup olmadığının tespit edilmesi için doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Jinekolojik muayene ve ön görüşme ile hastanın şikayetlerine neden olan rahatsızlığı tespit edilebilir. Ardından eğer uygun görülürse vajinismus tedavi adımlarına geçilebilir. Vajinismus tedavisi uzman doktor tarafından yapıldığında kesin sonuç verebilecek etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra kısa sürede iyileşme adımlarına geçildiği ve günlük yaşantıya geri dönüldüğü de gözlenir.

Vajinismus Nedir?

Ankara vajinismus, kadınlarda cinsel isteksizliğe sebep olan hastalıklardan biridir ve kadınlar arasında yaygın olarak görülebilir. Dünya genelinde birçok kadın vajinismus sorunu ile karşılaşabilir. Kadın hastalıkları arasında sık karşılaşılan problemlerden olmasının yanı sıra başarılı bir tedavi yöntemi ile sonlandırılabilecek rahatsızlıklardan biridir. Vajinismus etkileri ile karşılaşan hastaların bu sorunun yalnız kendilerinde olduğunu düşünmesi tedavi sürecinin gecikmesine sebep olabilir.

 

Ayıca hastanın cinsel hayatını etkileyen bu durumu paylaşmaktan çekinmesi de tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Vajinismus tedavi ile geçebilecekken bu gibi hasta davranışlarına bağlı olarak tedavide gecikmeler yaşanabilir. Tedavi sürecinin gecikmesi ise kişilerin cinsel hayatında problemler yaşamasına sebep olabilir. Vajinismus, vajinada yer alan dokular üzerinde oluşan sağlık problemlerinin dışa vurumu olarak görülebilir. Farklı türlere sahip olan vajinismus, tedavi ile olumlu sonuçlanabilen problemlerdir.

Vajinismus Tedavisi İçin Gerekli Olan Durumlar Nelerdir?

Vajinismusu net olarak belirtilebilecek sebeplere bağlamak mümkün değildir. Farklı sebeplere bağlı olarak değişik tepkiler ile kendisini gösterebilir. Vajinismusu tetikleyen durumlar arasında fiziksel etkenler olabildiği gibi psikolojik etkenler de görülebilir. Bazı hastalarda vajinismus belirtileri görülmesinde bu iki durumun da etkisi söz konusu olabilir. Genel olarak hastalarda farklı şekilde belirti gösteren Ankara vajinismus için etkili olan sebepleri, fiziksel ve psikolojik olarak ele almak mümkündür.

 

Vajinismus belirtilerinin görülmesinde etkili olan fiziksel sebepler şu şekilde sıralanabilir;

 • Vajinada kuruluk olması
 • İdrar yolunda görülen enfeksiyon
 • Kanser
 • Zorlu doğum sürecinden kaynaklı vajina yırtılması
 • Vajinada görülebilen perde
 • Vajina yapısının kısa olması
 • Pelvis operasyonu geçmişi
 • Menopoz dönemi
 • İlaç tedavisine bağlı semptomlar
 • Ön sevişmenin yetersiz kalması
 • Deri hastalıkları

 

Vajinismus belirtileri görülen psikolojik sebepler ise şu şekildedir;

 

 • Yüksek oranda kaygı ve stres
 • Cinsel performans konusunda yetersizlik hissi
 • Kürtaj olmak
 • Hamilelik kaygısı
 • Vajinal muayene sonrası travma
 • Cinsel ilişkide partnere karşı utanma duygusu
 • İlk cinsel ilişki sırasında zorlama
 • Anksiyete belirtileri
 • Depresyon
 • Cinsel travmalar

 

yukarıda sayılan sebepler dışında da psikolojik olarak vajinismus durumunun ortaya çıkması söz konusudur. Özellikle cinsel hayatta yaşanan pek çok olumsuz duygu geçişi vajinismusun oluşmasında etkili olabilir.

 

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Ankara vajinismus, vajinanın cinsel ilişki esnasında istemsiz kasılması sonucunda huzursuzluk, ağrı, kanama gibi tepkimeler sebebiyle ilişkinin tamamlanamaması durumudur. Bu durum her kadında farklı şekilde kendisini gösterebilir. Genel hatları ile vajinismus belirtileri şu şekilde;

 

 • Cinsel ilişkiye girmek konusunda güçlük yaşanması
 • İlişki esnasında ağrı hissi
 • Cinsel birliktelikte vajinada daralma görülmesi ile yanma hissi
 • Olası bir ağrı durumuna karşı cinsel ilişkiye girmekte tedirginlik hissi
 • Kaslarda spazm
 • Cinsel ilişki anında istemsiz olarak bacakların kapatılması
 • İlişki sırasında partneri itme isteği
 • Doğum, menopoz, kürtaj gibi fiziksel rahatsızlıklara bağlı olarak ağrı hissi
 • İlişki esnasında sebepsiz olarak acı hissedilmesi
 • Jinekolojik muayene anında zorluk yaşanması
 • Anksiyete bozukluklarının görülmesi

 

yukarıda yer alan durumlar Ankara vajinismus şikayeti ile doktora başvuran hastalarda en sık görülen belirtilerdir. Bunların yanı sıra fiziksel ya da psikolojik olarak farklı belirtiler de vajinismusa işaret olabilir. Hastaların bu veya benzeri belirtileri görmesi sonucunda doktor kontrolüne gitmesi tedavi ile bu duruma son vermek için önemli bir adım olur.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus ortaya çıkma dönemi ve gösterdiği belirtilerin cinsel birliktelik üzerinde ne derece etki ettiği gibi faktörlere bağlı olarak türlere ayrılabilir. Vajinismus için belirli bir zaman dilimi gösterilemez, hastaların hayatlarının belirli dönemlerinde kendisini gösterdiği görülebilir. Bu durumda ise ilk tespit edilmeye çalışılan durum vajinismusun hangi evrede etkili olduğudur. Vajinismus türleri iki şekilde ele alınır, bu durumlar birincil vajinismus ve ikincil vajinismus olarak adlandırılabilir.

Birincil Vajinismus

Birincil vajinismus, kadınlarda bulunan pc kaslarının kasılması sonucu tüm cinsel birliktelikleri esnasında şiddetli ağrı ve acı hissetmesi durumudur. Bu durum sebebiyle de cinsel isteksizlik yaşanabilir. Genellikle birincil vajinismus türü ilk cinsel birliktelik anında açığa çıkar. Birincil vajinismus ile karşılaşan hastalarda, ilişki esnasında partnerin vajinada bir duvar ile karşılaşması durumunun yaşandığı belirtilir. Bundan kaynaklı olarak da ilişki sırasında isteksizlik ve tedirginlik durumları yaşanabilir.

 

Ayrıca birincil vajinismus durumları jinekolojik kontrol anında ve tampon, fitil kullanıldığı durumlarda da zorluk yaşanmasına sebep olabilir. Hastaların bazılarında vajinada bulunan kasların kasılmasının dışında tüm vücut kaslarında kasılmalar meydana gelmesi ile de karşılaşılabilir. Ani kasılmalardan kaynaklı olarak panik atak gibi rahatsızlıklar da tetiklenebilir.

İkincil Vajinismus

İkincil vajinismus, hastaların daha önce ilişki anında sorun yaşamazken farklı nedenlere bağlı olarak ani kasılmaların yaşanması durumlarında görülür. Genellikle birincil vajinismusun aksine normal rutinde ilerleyen cinsel ilişki durumu birden ağrılı bir sürece evrilebilir. Cinsel ilişki sırasında sorun yaşanması ve cinsel ilişki isteksizliği durumlarının sonradan görülmesinde psikolojik ya da fizyolojik pek çok sebep etkili olabilir.

 

İkincil vajinismus durumunun yaşanmasında, travmalar, vajinal enfeksiyon, zorlu doğum süreci ya da vajina ameliyatları gibi sebepler etkili olabilir. Özellikle travma durumu hastanın vajinismus etkilerini görmesinde doğrudan rol oynayabilir. Hastalarda fiziksel olarak ağrı hissi görülüyorsa önce ağrıya sebep olan etkenler için uygun tedaviye başlanır. Ardından psikolojik olarak etki oluşmasına karşılık tedavi yöntemleri izlenir. Böylece vajinismusun ortaya çıkarabileceği etkiler ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ankara vajinismus tedavi adımına geçmeden önce bu duruma sebep olan etkenler tespit edilir. Soruna sebep olan etkenler psikolojik tepkimeler kaynaklı ise psikoterapi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Hastanın vajinismus durumunu yaşamasına etki eden sebepler araştırılır ve uygun psikoterapi yöntemleri ile tedavi adımına geçilir.

 

Eğer ki vajinismus belirtileri hastanın fizyolojik tepkimeleri sonucu açığa çıkıyorsa cerrahi müdahale gereken anlar da olabilir. Hangi cerrahi işlemin uygulanacağı ya da işlemin ne kadar süreceği gibi konular da tedavi yöntemine göre farklılık gösterir. Jinekolojik muayeneden sonra uygulanacak yöntem ve ne kadar sürede tedavinin sonlanacağı hakkında net bir bilgi hastaya sunulabilir.

 

Ankara vajinismus tedavisi için doktor kontrolüne ne kadar hızlı başvurulursa sorundan kurtulmak da aynı ölçüde başarılı olur. Hastaların bir kısmı belirtileri görmesinin ardından doktora ulaşmak yerine bu rahatsızlık ile yaşamaya çalışabilir. Ancak izlenen bu yol kısa sürede tedavi ile çözüme kavuşabilecekken tedavide gecikme yaşamaya sebep olabilir. Dolayısıyla hızlı reaksiyon almak ve çözüme kavuşmak adına vajinismus belirtileri ile karşılaşan hastaların doktora başvurması önemlidir.

Vajinismustan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardan olduğu gibi bu sorundan korunmanın da yöntemleri bulunur. Bu yöntemler sayesinde vajinismusun etkilediği rahatsızlıkları yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Vajinismustan korunmak için dikkat edilecek başlıca noktalar şu şekilde;

 

 • Alkol tüketimini azaltmak. Aşırı alkol tüketimi cinsel ilişkide sorun yaratabilecek tepkimeleri açığa çıkarabilir.
 • Sigara tüketimini azaltmak ya da tamamen bırakmak. Yüksek oranda sigara tüketmek vücudun kan akışını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Vücut zindeliğini korumak. Sürekli aktif olmak, egzersiz, spor, yürüyüşler yapmak vücut direncini artırır ve bu duruma bağlı olarak kas yapınızı güçlendirebilir ve daha az stres olabilirsiniz.
 • Gün içerisinde kendinize vakit ayırabilir sevdiğiniz aktivitelere yönelebilirsiniz. Bu sayede stres ve kaygı yaşama olasılığını en aza indirebilirsiniz. Bu durum mental sağlığınızı düzenleyebileceği gibi özgüven kazanmanızda da etkili olabilir.

 

Vajinismusun psikolojik nedenlere bağlı olarak da gelişmesi, kişinin beden sağlığı kadar psikolojik sağlığını da koruması gerekliliğini ortaya çıkarır. Duygusal anlamda kendini korumaya almak ve vücut direncini artırmak vajinismus sorunu ile karşılaşmanın önüne geçmek için etkilidir. Bu noktada sağlık kuruluşlarından da yardım almak mümkündür. Ayrıca bu şekilde farklı rahatsızlıkların da önüne geçebilirsiniz.

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp