Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

İçindekiler

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, yumurtalıklardaki kistin çıkarılması için kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. Bu durum pek çok kadında sıklıkla görülen zamanla üreme organları başta olmak üzere vücut sağlığında çeşitli problemlere yol açar.

Kist dokularının genelinin içi sıvı doludur. Sıvı dolu olan kistler adet dönemiyle vücuttan atılırken, içerisinde yağ bulunan sert yapıdaki dokular sağlık açısından olumsuz durumlara neden olabilir. Büyük boyuttaki kistlerin vücuttan alınması için kapalı ameliyat ya da diğer adıyla laparoskopi işlemi uygulanır.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Çoğunlukla her kadında görülebilen yumurtalık kistleri iyi huyludur, kansere dönüşme riski bulunan türleri oldukça azdır. Yumurtalıklarda genellikle adet öncesinde için sıvı dolu dokular oluşur. Bu her kadının adet döngüsünde oluşan normal bir durumdur, adet dönemi bittikten sonra bu kistler vücuttan atılır.

Bazı kişilerde oluşan yumurtalık kistlerinin içi farklı sıvılarla ya da yağla dolu olabilir. En sık görülen türü çikolata kistleridir. Rahmin iç tabakasında bulunan endometrium dokusunun yumurtalık gibi üreme organlarında gelişmesi, dışarıya taşmasıyla baskı oluşturması nedeniyle oluşan sağlık problemidir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kistleri gelişip büyüyene kadar çok fazla semptom göstermezler. Genellikle doktor muayenesi sırasında ya da hamile kalma güçlüğü durumlarında tanı süresinde ortaya çıkarlar. Yumurtalıklardaki bu dokular büyüdükçe adet döngüsü bozuklukları başta olmak üzere şu semptomları gösterir:

 • Lekelenme olarak adlandırılan kanamalar ve vajinal akıntıda artış
 • Adet döngüsünün düzensiz seyir izlemesi
 • Normalden daha şiddetli adet sancıları
 • Şiddetli kasık ve karın ağrıları
 • Bağırsak ve idrar yolunda rahatsızlıklar
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Kiloda artış, kusma ve bulantı
 • Hamile kalmada güçlük, kısırlık

Yukarıdaki problemlerin yanında yumurtalık kistleri üreme sisteminin çalışmasını ve işlevlerini olumsuz yönde etkiler. Bu bakımdan erken teşhis edilmesi kısırlık riski bulunduğu için oldukça önemlidir.

Yumurtalık Kistleri Kansere Dönüşür Mü?

Ergenlik dönemini geçiren üreme dönemindeki her kadında görülen yumurtalık kistlerinin ortalama %80’i iyi huylu dokulardır. Kanser olma riski gösteren kistler şu şekilde sıralanabilir:

 • Menopoz döneminden sonra oluşan kist dokuları
 • Kişide mevcut olan kistlerin menopoz döneminden sonra hızlı büyüme göstermesi
 • Hızlı büyüme gösteren kistler
 • Yayılımı ve sınırları belli olmayan dokular
 • Yaşlılık evresinde kist oluşumu

Yumurtalıktaki kistler nadir olarak kanser olma riski gösterir. Bu dokunun oluştuğu dönem, şekli ve büyüme hızına göre hekim tarafından değerlendirme yapılarak takip altına alınır.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Cerrahi yöntemlerden biri olan kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, yumurtalık kistlerinin çıkarılması için küçük bir kesi açılarak yapılan işlemdir. Hastanın iyileşme sürecini kısaltan bu yöntem, klasik ameliyat sonrasında meydana gelebilen karın içi yapışıklığı gibi problemlerin oluşmasını önemli ölçüde engeller.

Laparoskopik cerrahi işlem olarak adlandırılan kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, karın bölgesine minik bir kesi açılarak yapılan uygulamadır. Karından içeriye girilerek yapılan işlem, aynı zamanda monitörden takip edilir. Kist ameliyatta çıkarılabilmesi için büyük boyuttaysa ve şüpheliyse açık ameliyat uygulanabilir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ya da laparoskopi, yumurtalık kisti tanısı konulabilmesi ve tedavi için uygulanabilir. Genellikle şu durumlarda bu yöntem tercih edilir:

 • Çikolata Kistleri: Bu durum gebeliğe engel bir durum olduğunda teşhis edilir. Rahim içindeki dokunun rahim dışında gelişmesi gebelik için engel bir durum oluşturduğu için ameliyatla vücuttan alınması gerekebilir.
 • Fonksiyonel Kistler: Kanser riski göstermeyen bu kistler genellikle iyi huylu olarak adlandırılan basit kistlerdir. Genellikle adet döngüsünü ve düzenini bozar, ilerlemesi durumunda hamile kalma riski oluşturduğu için cerrahi işlem uygulanabilir.
 • Dermoid Kistler: Sert yapıya sahip olan bu kistler kanser şüphesi oluşturan dokulardır. Kanser özelliğine sahip olan ve boyut olarak büyük kist dokuları cerrahi işlemle çıkarılabilir.

Yukarıdaki özelliklere sahip yumurtalık kistlerine kapalı ameliyat yöntemi uygulanması hastalığın ilerlemesini engelleyen oldukça konforlu bir işlemdir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Yumurtalık kistinin tedavisinde sıklıkla tercih edilen kapalı ameliyat uygulamasının pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kesi açılan yerde enfeksiyon oluşma riski oldukça düşüktür.
 • Karın bölgesinde kişiyi rahatsız edecek boyutta ameliyat izi oluşmaz.
 • İşlem sonrasında karın içi yapışıklığı ve buna bağlı olarak ağrı görülmez.
 • Açık ameliyatlara göre kanama azdır.
 • Ameliyattan sonra iyileşme süreci oldukça kısadır. Bu bakımdan kişi günlük hayata hemen dönebilir.
 • Kanser hastalarına uygulanması halinde radyoterapi ve kemoterapi tedavisinin süresini kısaltır.

Bu durumlar ameliyatın tercih edilmesini artıran unsurlardır. Konforlu olmasının yanı sıra kısa sürede işlem tamamlanmaktadır.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılır?

Yapılan jinekolojik ve fiziki muayene doğrultusunda kapalı yumurtalık kisti ameliyatı yapılması planlanıyorsa sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması için bazı prosedürler uygulanır. Doktor tarafından hastaya gerekli bilgilendirmeler, avantaj ve dezavantaj oluşturan durumlar detaylı olarak açıklanır. Ameliyat öncesinde yapılanlar şu şekildedir:

 • Hastanın genel sağlık durumunun belirlenmesi için birtakım testler uygulanır. Bu testlerden bazıları; kan şekeri, kanın pıhtılaşma süreci, beyaz kan hücrelerinin durumu ve kan grubunun belirlenmesidir.
 • Mevcutta düzenli olarak kullanılan ilaçların muhakkak doktora bildirilmesi gerekir.
 • Ameliyat sırasında anestezi uygulanacağı için hasta bir önceki geceden itibaren herhangi bir gıda tüketmemelidir.

Ameliyat gününde hastaya steril ve temiz bir cerrahi önlük giydirilerek hazırlığı tamamlanır. İşlem yapılacak olan bölgeye antiseptik bir madde uygulanarak temizlenir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı her kadına yapılabilen oldukça konforlu ve güvenilir bir yöntemdir. Karın bölgesine küçük bir kesi yapılarak monitörden izlenebilen bir kamera sokulur. Yumurtalıklar ve rahim monitöre yüksek çözünürlüklü görüntülerle yansıtılır. Bu sırada cerrahi işlem uygulanır. Bu işlem şu şekilde yapılmaktadır:

 • İşlem öncesinde hastaya anestezi uygulanır, böylelikle hasta işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.
 • Uygulamanın yapılacağı alan çeşitli maddelerle steril hale getirilir.
 • Uzman doktor tarafından hastanın karın bölgesine (batın bölgesi) neşter yardımıyla 1-1,5 cm’lik kesi açılır.
 • Kesi açılan bölgeden içeriye karbondioksit gazı salgılanır. Bu işlem hastanın karın içini şişirerek işlemin rahatlıkla yapılabilmesi için alan oluşturur.
 • Kesiden içeriye cerrahi işlemi yapmayı sağlayan araçlar yerleştirilir. Ekrana kameradan yansıyan görüntülere bakılarak yumurtalık kistleri çıkarılır. Her kist için uygulanan yöntem kist büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterir.
 • İşlem bittikten sonra karın içindeki gaz çıkartılır. Uygulama bittikten sonra gazın birazı kalabilir. İşlemi takip eden birkaç gün içinde kendiliğinden vücuttan atılır.
 • Kesi açılan bölgeler tekrar temizlenerek dikiş atılır ve kapatılır. Duruma göre hasta 1 gün hastanede gözlem altında tutulabilir.

Bu cerrahi işlemde herhangi bir komplikasyon oluşma riski oldukça düşüktür. Kapalı yöntemle yapılan tüm cerrahi işlemlerle aynı riskleri taşımaktadır.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatının süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama 1 saat içerisinde tamamlanır. Bu süre hastanın durumu, karın içerisinde yapışıklığın olması, kistin büyüklüğü ve özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?

Kızlık zarının kapalı yumurtalık kisti ameliyatında zarar görmesi mümkün değildir. İlgili işlem hastanın batın bölgesinden kesi açılarak uygulandığı için vajina girişinde yer alan kızlık zarına herhangi bir etkisi yoktur. Bu işlem tüm kadınlara uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra hastanın kısa sürede iyileşebilmesi için hasta 1-2 gün hastanede gözlem altında tutulur. İyileşme sürecinde enfeksiyonun önlenmesi ve ağrının azaltılması için antibiyotik ve ağrı kesici verilebilir. Hastanın düzenli olarak vücut durumu, ısısı, solunumu ve kan basıncı takip edilir.

Bağırsak çalışması normalleşene kadar hasta serum yoluyla beslenir. Komplikasyonlardan herhangi biri görülmediğinde hastanın taburcu işlemleri tamamlanır. İyileşme sürecinde doktor tarafından dikkat edilmesi gereken durumlar belirtilir. Genellikle hastalardan dikkat etmesi beklenen hususlar şu şekildedir:

 • Ameliyattan 2 gün sonra ayakta olacak şekilde banyo yapılabilir.
 • 10-15 gün denize, havuza ve küvete girilmemelidir.
 • İşlemden sonraki 1 hafta lekelenme tarzında kanama olabilir.
 • 20 gün süresince cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Tedavi planında belirlenen kontrol gününde sağlık kuruluşunda bulunulması önemlidir.

Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları 2023

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatında pek çok faktör fiyat üzerinde etkilidir. Bunlardan bazıları; hastanın yaşı, kistin türü, kistin büyüklüğü, karın içerisinde yapışıklık olup olmama durumu, tercih edilen sağlık kurumu ve doktor tecrübesidir.

Laparoskopi olarak da adlandırılan bu işlem, açık ameliyatlara göre iyileşme süresi oldukça kısa olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Yatış süresinin ve olası komplikasyon risklerinin az olması, kesi izinin çok küçük olması gibi nedenlerden dolayı kapalı ameliyat güvenli ve konforlu bir işlemdir.

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp