Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Gebelik Hesaplama


Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren içinizi bir heyecan kaplar. Ardından ne kadar süre boyunca hamile olduğunuza dair bir merak sarar. Bebeğinizin tahmini doğum tarihi ile alakalı bilgi almak istemeniz gayet normal. Bunun cevabı için öncelikle ne kadar süredir hamile kaldığınızı bilmelisiniz. Ardından gebelik hesaplama aracımızla bebeğinizin ne zaman doğacağına dair fikir almanız mümkündür.

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik, çoğu zaman 40 hafta veya hamile kaldıktan sonra 38 hafta sürer. Bu yüzden gebelik hesaplama ile tahmini doğum tarihini öğrenmenin en iyi yolu, son adet gününüzün ilk günüdür. Bu günden itibaren 40 hafta ya da 280 gün sayılmalıdır.

Hamilelik hesaplamanın bir diğer yolu, son adet döneminin ilk gününden 3 ay çıkartılarak yapılır. Sonucun üzerine de 7 gün eklenir. Örneğin, son adet döneminiz 7 Nisan’da başladı. 3 ay geriye gittiğiniz zaman 7 Ocak. Bunun üstüne de 7 gün eklenir.

Uzman doktorunuz, gebe kalma sürenizi bu şekilde tahmin eder. Son adet döneminizi hatırlıyorsanız son derece doğru bir hesaplamadır. Ancak yine de unutmayın, doğum, bir-iki hafta geç veya erken olabilir.

Tahmini Doğum Tarihi Ne Zaman?

Gebelik hesaplama sanılanın aksine döllenme döneminde değil adet gününün ilk günüyle hesaplanır. Çünkü son cinsel birliktelik gebelik hesaplama için doğru bilgi vermeyebilir. Birçok kişi, cinsel ilişki tarihini bilmeyebilir. Aynı zamanda her kadının yumurtlama dönemi farklıdır. Bu yüzden son cinsel ilişkiye göre hamileliğin hesaplanması, uzmanlar tarafından çok fazla önerilmez.

Az önce bahsettiğimiz gibi hamilelik hesaplama, son adet döneminin ilk gününden 3 ay öncesine gidilerek ve ardından 7 gün ekleyerek yapılır. Yani, az önceki örneğe göre tahmini doğum tarihi 14 Ocak olarak belirlenir. Bu işlemi, kolay şekilde gebelik hesaplama aracıyla yapmak mümkündür.

Bu yapılan işlemlerin bir tahmin olduğunu unutmamanız gerekir. Doğumunuz, hamilelik sürecinde yaşanan biyolojik etkilere ve daha farklı birçok sebebe göre farklılık gösterebilir. Süreç hesapladığınız zaman çıkan sonuca göre biraz daha erken veya geç olabilir.

Gebeliğin Kaçıncı Ayındayım?

Hamile olduğunu öğrenen çok kadın ilk etapta gebeliğin kaçıncı ayında olduğunu merak eder. Gebelik hesaplama aracına girdiğiniz bilgilerle kaç aylık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak kadın doğum uzmanları, daha iyi ve net bir gebelik takibi oluşturmak için hafta üzerinden hesaplama yapar. Bu durum, tıbbi hesaplamalarla hamileliğin aylık olarak değil haftalık bazda yapılmasının daha doğru sonuç verdiğini gösterir.

facebook İnstagram Youtube
Whatsapp