Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Tüp Bebek Tedavisi Ankara

İçindekiler

Tüp bebek tedavisi Ankara, doğal yollardan gebe kalmanın düşük olduğu ya da bu ihtimalin mümkün olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda jinekolojik sebepler, genetik olarak ya da hormonal nedenlere bağlı olarak istense de gebelik durumu yaşanmayabilir. Kişilerin bebek sahibi olmak istediği ancak bu gibi sebeplere bağlı olarak olumlu sonuç alamadıkları noktada tüp bebek tedavisi tercih edilebilir. Toplum arasında kısırlık olarak bilinen hastalığa bağlı olarak gelişen gebe kalınamaması durumlarına karşı tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alınabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olamayan çiftler üzerinde uygulanan ve uzun bir süredir yaygın olarak tercih edilebilen alternatif bir üreme yöntemidir. Tüp bebek yöntemi kısırlık tedavilerinde en çok kullanılan tedavi alternatiflerinden biridir. Kesin olarak bir nedene bağlanamayan kısırlık, tüplerin tıkanması, enfeksiyon, sperm kalitesinin düşük olması, aşırı kilo ve ilerleyen yaş faktörlerine bağlı olarak görülebilen sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununa karşı uygulanan tedavi teknikleri arasında tüp bebek yöntemine de yer verilmektedir.

 

Tüp bebek yöntemi, kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermlerin vücut dışında uygun bir laboratuvar ortamında döllendirilmesi için bir araya getirilmesi işlemlerini kapsar. Döllenmeye başlayan yumurta, bölünme aşamasına geçtiğinde ilk adım olan embriyo dönemini labarutuvar ortamında geçirdikten sonraki aşamasında anne adayının rahmine yerleştirilir. Tüp bebek yönteminin doğal yöntemlerden ayrıldığı nokta anne adayından alınan yumurtanın laboratuvar ortamında döllendikten sonra tekrar anne adayının rahmine yerleştirilmesidir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde genellikle 5 aşama ve 1 test aşaması olarak 6 adımdan oluşmaktadır. yumurtlama tedavisi, yumurtanın toplanması, spermlerin toplanması, döllenme, transfer edilme ve gebelik testi tüp bebek tedavisinin aşamalarıdır. Genel olarak tüp bebek tedavisinde izlenen adımlar şu şekilde;

 

 • İlk adım olarak yumurtlama tedavisi ile adet döneminden sonra 2-3 gün içerisinde anne adayına ilaç verilir. Verilen ilaçların dozu ve hangi sıklıkla verileceği ultrason kontrolleri ile yumurtanın yapısı dikkate alınarak tespit edilebilir. Genellikle ilaçların etkisi 14 gün içerisinde görülmeye başlar.
 • Yumurtaların istenen büyüklüğe ulaşmasının ardından yumurta toplama adımı gerçekleştirilir. Bu adım genellikle 5 ile 20 dakika süresince devam eder.
 • Ardından spermlerin alınması adımına geçilir. Alınan spermlerin laboratuvar ortamında incelenmesi ile uygun olanlar döllenmede kullanılmak için ayrılır.
 • Dördüncü ve en önemli aşama döllenme aşamasıdır. Döllenme adımında yumurta ve spermler arasında uygun olanlar laboratuvarda bir araya getirilir. Spermin yumurtanın içine yerleştirilmesi ile döllenme sağlanmaya çalışılır.
 • Embriyo transferi aşaması, döllenme adımının 3 ya da 5. gününde gerçekleşir. Döllenme adımını gerçekleştiren ve embriyo aşamasına gelen yumurta anne adayının rahmine yerleştirilir. Embriyonun anne adayının rahminde tutunup tutunmadığının sonucu için işlemin ardından yaklaşık 12 gün geçmesi gerekebilir.
 • Son adım gebelik testi aşamasıdır. Embriyo transferinin üzerinden 12 gün geçtikten sonra anne adayından kan alınarak test yapılır.

 

Testin pozitif sonuç vermesi durumunda aradan 2 gün geçtikten sonra test tekrar yapılır. Tedavi başarılı olmuş ise ultrason ile yapılan transferlerden kaç tanesinin olumlu sonuç verdiği tespit edilebilir. Test sonucunda gebelik durumun olduğunun görülebilmesi için aradan 14 gün geçmesi daha doğru sonuç vermesi adına önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi çiftlerin bebek sahibi olmaları için önemli olarak görülen uygulamalardan biridir. Bu tekniğin olumlu sonuç vermesi için hem erkek hem kadınların dikkat etmesi gereken noktalar farklı şekillerde sıralanabilir. Özellikle tüp bebek tedavisi öncesi çiftlerin dikkat edecekleri önemli noktalar bulunur.

 

Kadınlar için tüp bebek tedavisinden önce dikkatli olunması gereken noktalar şu şekilde;

 

 • Tedaviye başlamadan önce sigara ve alkol tüketiminin bırakılması gerekir.
 •  Karın bölgesini zorlayacak spor aktiviteleri ve yoğun diyet uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Yaklaşık 3 ay kadar hamam, sauna gibi sıcak alanlardan uzak kalınmalıdır.
 • Bu süreçte sağlıklı beslenme düzeni oluşturmak, zararlı gıdalardan ve asitli içeceklerin tüketilmesinde kaçınılması gerekir.
 • Tedaviyi yapacak doktor geçmişte yaşanan sağlık sorunları ve ilaç tedavisi geçmişi hakkında bilgilendirilir.
 • Süreç öncesi ve sonrasında doktor yönlendirmesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

 

Erkekler için dikkat edilmesi istenen noktalar ise şu şekilde;

 

 • İşlemden önce 3 aylık süreçte ağır spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve sigara tüketiminin bırakılması gerekir.
 • Bu süreçte rahatsızlık hissi verebilecek dar kıyafetlerden uzak durulmalıdır.
 • Tedaviden 3 gün öncesinde cinsel ilişkiye girmeye ara verilmelidir.
 • Tedaviyi gerçekleştirecek doktor, süreci etkileyebilecek iltihaplanma,ateşli hastalıklar, enfeksiyon durumlarının yaşanmış ise konu ile ilgili bilgilendirilmelidir.

Tüp Bebek Tedavisini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmayı seçen çiftler için süreci doğrudan etkileyecek önemli noktalar şu şekilde;

 

 • Anne adayının yaşı
 • Aşırı kilo problemi
 • Sperm kalitesi
 • Sperm tutunmasında sorun
 • Sperm ve yumurtaları olumsuz etkileyen bağışıklık sistemi
 • Rahim ve fallop tüpünde problem olması
 • Embriyonun rahme tutunmasını engelleyen rahatsızlıklar
 • Anne ve baba adayının alkol ve sigara tüketimi
 • Stres kontrolünün yapılamaması
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme

 

yukarıda yer alan sebepler tedavi sürecini etkileyebilen durumlardır. Bunların dışında farklı sebeplere bağlı olarak tedavi olumsuz yönde etkilenebilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Olumlu Sonuçlanması İçin Neler Yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavisi uzun ve yorucu geçebilen bir süreyi kapsayabilir. Özellikle çiftlerin bu süreçte psikolojik olarak kontrolü elden bırakmamaları önemli olarak görülür. Bunun yanı sıra sürecin daha iyi geri dönüt sağlaması adına yapılabilecekler bazı önemli noktalar bulunur. Yaş sınırı, güncel bi kadın hastalığı tedavisinin olmaması, sperm kalitesinin artırılması, ruh sağlığının korunması, çiftlerin beden sağlığının korunması tedavi sürecini etkileyen önemli noktalardır.

Yaş sınırına dikkat etmek

Tüp bebek tedavisinde yaş faktörü önemli etkiye sahiptir. Özellikle kadınların yaş konusunda daha fazla dikkat etmesi gerekebilir. Kadınların ortalama 38 yaş ve üstüne çıktıkça yumurta sayısında azalmalar görülebilir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisine başlamayı düşünen kadınların bu süreyi dikkate almaları önemlidir.

Kadın Hastalıklarının Sonuca Bağlanması

Kadın hastalıkları tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanmasında etkili olabilir. Tedavi süresince embriyonun rahimde tutunmasını etkileyecek herhangi bir rahatsızlık meydana gelmesine karşı tedbir almak gerekir. Hormonlarda dengesizlik, embriyonun olumsuz etkilenmesine sebep olacak durumlara karşı önceden müdahale edilmesi gerekebilir.

Sperm Kalitesinin Artması

Yumurtalar kadar önemli olan bir diğer faktör de spermlerdir. Sperm kalitesi ne kadar artırılırsa başarılı olma olasılığı da o derece artabilir. Bunun için işlem öncesi doktor yönlendirmesi ile sperm kalitesini artırmaya yönelik ilaç ve vitamin takviyesine başlanabilir. Yüksek kalite spermlerin seçilmesi tedaviyi olumlu yönde etkileyebilir.

Ruh Sağlığında Kontrolü Sağlamak

Stres tüp bebek tedavisinin olumsuz yönde etkilenmesinde önemli rol oynar. Sürecin uzun sürebilmesi ve işlemin birden fazla tekrar edilebilmesine karşı psikolojik açıdan hazırlıklı olunmalıdır. Tüp bebek tedavisi tek seferde olumlu sonuç verebildiği gibi bazı durumlarda birden fazla defa denenmesi gerekbilir. Bu durum hastaların bir kısmını ruhsal olarak kötü etkileyebilir. Ancak sürecin daha iyi sonuç vermesi için ruh sağlığı dengesinin sağlanması gerekmektedir.

Anne ve Baba Adaylarının Sağlıklarının Korunması

Beslenme düzenini yoluna sokmak ve kötü alışkanlıklardan kaçınmak tedavi sürecinde etkili olan bir diğer önemli noktadır. Özellikle alkol ve sigara tüketimi tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasında etkili olabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için çiftlerin sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Aynı zamanda sağlıklı besinler tüketerek mental sağlıklarının dengelenmesi sağlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Ankara Fiyatları

Tüp bebek tedavi fiyatları hastaların en çok merak ettiği konulardan biridir. Ancak bu noktada net bir ifadede bulunmak mümkün değildir. Daha önce de belirtildiği gibi tedaviye cevap verme durumları kişiye göre değişkenlik gösterir. Kimi hastalarda ilk seferde olumlu sonuç elde edilebilir iken, bazı hastalarda ise tekrar denemeler yapılması gerekebilir. Bu durum da fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Tedavi süresince doktor tarafından talep edilen testler ve tedavide kullanılan araçlara kadar pek çok etken tüp bebek tedavisinde fiyatlandırma noktasında belirleyici faktörler olabilir.

 

Tüp bebek tedavisi kişiye göre yapılan planlama dahilinde uygulanır. Bunun için çiftlerin ön muayeneden geçmeleri ve bebek sahibi olabilmeleri adına izlenecek adımların hesaplanması sonucunda genel bir fiyatlandırma bilgisi verebilir. Bu süreçte her hasta için farklı testler uygulanabilir. Genel olarak istenen testlerin yanı sıra gerekli görüldüğü durumlarda farklı tetkikler istendiği anlar da söz konusudur. Ayrıca her klinik ve doktorun kendi fiyat politikası olduğu da atlanmaması gereken önemli ayrıntılardır. Tüp bebek yöntemini seçecek olan çiftlerin doktora başvurması daha net bilgi almaları için önemlidir.

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp