Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Doğal Doğum

İçindekiler

Gebelik sürecinin tamamlanmasının ardından rahim kasılmalarının başlamasıyla bebeğin vajinaya doğru ilerlemesi ve vajinal yolla dünyaya gelmesi doğal doğum olarak tanımlanır. Bu yöntem en az tıbbi müdahale ile bebeğin doğmasını amaçlayan bir yaklaşımdır. Doğal doğumda vücudun kendi gücüne ve akışına güvenerek ilerleme kaydedilir. Doğum esnasında zorunlu olmadığı sürece müdahale yapılmaz. Annenin yönlendirilmesi ve gerekli telkinlerin verilmesiyle doğal doğum gerçekleşmiş olur. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen doğal doğum, anne ve bebek arasında biyolojik açıdan kuvvetli bir bağın oluşmasına katkıda bulunur. 

Ankara’da doğal (normal) doğum için uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz. 

Doğal Doğum Nedir? 

Doğal (normal) doğum, kadının hamilelik ve doğum sürecinde mümkün olduğunca az tıbbi müdahaleye maruz kalarak doğum yapmasıdır. Bu yaklaşıma göre anne adayı doğum sürecinde ilaç veya teknolojik araçlar yerine bedenine güvenmeyi tercih eder. Olağan bir akışı işaret eden doğal doğum iki farklı şekilde gerçekleşir. İlk seçenekte doğum vajina yoluyla gerçekleşir ve sadece ihtiyaç hâlinde tıbbi müdahale uygulanır. Ayrıca yönlendirme ve telkinler aracılığıyla doğum süreci yönetilir. Diğer seçenekte doğum vajina yoluyla gerçekleşse de anne adayına bölgesel anestezi uygulaması yapılır. Bu yöntemle anne adayının doğum sırasında hissettiği ağrı engellenmiş olur. 

Doğal Doğum Nasıl Yapılır?

Doğal doğum, üç aşamada meydana gelen anne adayı ve doktor tarafından özenle yönlendirilen bir süreçtir. Bu doğum yönteminin birinci evresinde sancılar doğal olarak başlar ve yaklaşık 8 ila 10 dakikada bir tekrar eder. Doğumun başladığını işaret eden sancılarla birlikte bebeğin başı, doğum kanalının girişine baskı yapar. Sürecin en uzun kısmı olan ilk aşamada doğum kanalı hızla genişler. Bu aşamada annede görülen sancılar sıklaşır ve her iki dakikada bir tekrar eder. Doktor, anneyi ıkınması için yönlendirir ve en nihayetinde doğum gerçekleşir. 

Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Doğal doğum yönteminin başrolünde hormonlar ve biyolojik fonksiyonlar yer alır. Vajinayı ve annenin vücudunu doğuma hazırlayan hormonların salgılanmasıyla, vücut doğum yaptığının farkına varır. Pek çok avantajı beraberinde getiren doğal doğum, bebek dünyaya geldikten sonra yaşanacak aşamaların daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunur. Doğal doğumun sunduğu avantajlar şöyle sıralanabilir; 
 

  • Süt üretiminin başlamasında doğal doğum oldukça etkilidir. Hormonlar sayesinde annenin sütü daha kısa sürede gelmeye başlar. 
  • Bu yöntemle doğum yapan anne adayları hızlı bir şekilde toparlanarak normal hayatına geri dönebilir. 
  • Birçok avantajı beraberinde getiren bu doğum yönteminde iyileşme süreci olmadığı için anne ve bebek başka problemlerle mücadele etmeden arasındaki bağı kuvvetlendirebilir. 
  • Hastaneden kısa sürede taburcu olan anne, ameliyat komplikasyonları ile karşı karşıya kalmadığı için hemen bebeğiyle ilgilenmeye başlayabilir. 
  • Açık bir yara veya ameliyat izi olmadan doğumu tamamlayan anne adaylarının enfeksiyonla mücadele etme riski diğer yöntemlere kıyasla daha düşüktür. 
  • Doğum süreci doğal bir şekilde ilerlediği için herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Bu durum annenin kendini rahat hissetmesine yardımcı olur. 

Ankara Doğal Doğum Fiyatları 

Pek çok yönüyle diğer doğum yöntemlerinden ayrılan doğal doğum, anne ve bebek için çeşitli avantajları beraberinde getiriyor. Annenin en kısa sürede toparlanmasına ve bebeğin gelişimine odaklanmasına yardımcı olan bu yöntem, son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Doğum sırasında salgılanan hormonların anneye ve bebeğe sağladığı faydayı deneyimlemek isteyen pek çok anne adayı doğal doğum yöntemini araştırıyor. Bu doğum yaklaşımıyla ilgili en çok merak edilen konuların başında şehir faktörü yer alıyor. Ankara’da doğal doğum yapmak, doğuma hazırlık ve diğer süreçler hakkında bilgi almak için bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

 

Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp