Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Az gelen adet kanaması pek çok kadın tarafından olumlu görülmekte ve günlük hayatın çok daha verimli geçirildiği düşünülmektedir. Ancak sağlık açısından bakıldığı zaman bu şekilde az gelen adet kanamaları pek çok hastalığın işareti olabilmektedir. Bu sebepten dolayı mutlaka doktor muayenesinin yapılması gerekmektedir. Az gelen adet kanamasının bir diğer adı da hipomenore olarak bilinmektedir. Hipomenore kadınlarda görülen bir adet bozukluğu rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın pek çok nedeni olabilmektedir. Hipomenore rahatsızlığına neden olabilecek etkenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Aile fertlerinden herhangi birinde bulunan bu rahatsızlık genetik olarak kişide de görülebilir,
  • Vücut yağının düşük olması,
  • Kaygı, stres, psikolojik bunaltı gibi durumlar,
  • Yumurtalık fonksiyonlarının erken yaşlarda kaybedilmesi,
  • Çeşitli nedenler ile yapılan rahim ameliyatları,
  • Doğumdan sonra fazla kan kaybı yaşanması,
  • Adet dönemini düzenleyebilmek amacıyla yumurtalıkların gerekli hormonları üretememesi,
  • Adet dönemlerinin yetersiz veya hiç olmaması gibi pek çok durum hipomenore rahatsızlığına sebebiyet verebilmektedir.

Hipomenore rahatsızlığını yaşayan kadınların vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanlarına muayene olması ve bu rahatsızlığın neden olduğu durumun saptanması gerekmektedir. Bu rahatsızlığa neden olan durumun saptanabilmesi için bazı testlerin yapılması gerekmektedir.

Adet Kanamasının Az Olması Gebeliğe Engel Mi?

Hipomenore rahatsızlığı genel olarak kadınların korkmasına veya endişe etmesine sebep olacak bir durum olmamaktadır. Ancak yine de altında yatan nedenin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı mutlaka doktor muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. Hipomenore rahatsızlığı yaşayan kadınların gebe kalma süreçleri normale göre biraz daha uzun olabilmektedir. Özellikle bu rahatsızlığın altında yatan nedenlerin mutlaka tespit edilmesi ve gerekli olduğu takdirde muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde gebe kalma konusunda büyük sorunlar yaşanabilmektedir. Ayrıca hipomenore rahatsızlığının altında yatan nedenlerin ilerlemesi ve sorunun büyümesi sadece kadın hastalığı olarak değil fiziksel olarak da pek çok sıkıntıyı gün yüzüne çıkarabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı hipomenore rahatsızlığını ve şikâyetlerini yaşayan kadınların en kısa süre içerisinde doktorlarına muayene olmaları ve gerekli olan tüm testlerin yapılması gerekmektedir.

Az Gelen Adet Kanaması Nasıl Çoğaltılır?

Az gelen adet kanaması çoğaltma konusu yapılacak olan testlere bağlı olarak tedavi edilmektedir. Yapılacak testler ışığında hipomenore rahatsızlığının altında yatan nedenler bulunmalı ve bu nedenlerin tedavileri yapılmalıdır. Bu tedavilerden sonra otomatik olarak adet kanamalarında artış gözlemlenecektir. Ancak ergenlik ve menopozdan dolayı adet kanamalarının azalması durumlarında herhangi bir tedavi uygulanamamaktadır. Kadınlarda bulunan bazı fiziksel durumların da düzeltilmesi gerekebilmektedir. Aşırı zayıflık, aşırı şişmanlık, kansızlık, sağlıksız beslenme, yetersiz beslenme, fazla şekilde alkol kullanımı, fazla şekilde sigara kullanımı, depresyon, fiziksel aktivitelerin yetersiz olması gibi pek çok olumsuz durumların düzeltilmesi adet kanamalarında çoğalmaya neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı hasta her şeyden önce kendi sağlığına, yeme düzenine dikkat etmelidir.

Op.Dr.Ceylan İlhan
Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı

Blog
Gebeliğin (Hamilelik) 4. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 3. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 2. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 1. Haftası
Hamile Kalmanın Gerekli Şartları Nelerdir
Vajinal Mantardan Korunmak Mümkün Mü
Kesilmeyen Adet Kanaması Nedeni Nedir
İlk Adet Belirtileri Nedir
Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir?
Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur
İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı
Regl Nasıl Kesilir
Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır, İlk Nasıl Başlar
Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir
HPV Nasıl Bulaşır
HPV Pozitfif Nedir
Tüp Bebekte HCG Değerleri
İmplantasyon ( Yerleşme ) Kanaması Nedir Ne Zaman Olur
Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir
Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp