Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Her genç kızın ergenlik dönemine girmesi adet kanaması ile kesin olarak başlar. Adet kanaması ayrıca kadınlarda üremenin başladığını da gösterir. Böylece kadınlarda doğurganlık dönemi başlar. Her ay bir yumurta ortaya çıkar. Eğer gebelik oluşmazsa adet kanaması ile bu yumurta dışa atılır.

Kadınlarda adet kanamasının süresi farklıdır. Kadının adet döngüsü kişiseldir ve her kadın için farklı sürelerde olur. Adet döngüsünün ve kanamanın miktarı kişiden kişiye değişir. Adet döngüsünün düzenli olması kadınların cinsel sağlığı hakkında da yorum yapılmasını sağlar. Normalde kadınlarda adet kanaması en az 2 en fazla ise 7 gün olması referans aralığı olarak kabul görülür. İlk adet kanamasından beri 2 ila 7 gün aralığı normal aralık olarak kabul edilir. Daha kısa veya daha uzun olabilir. Adet kanamasında böyle bir durum olmasında destek alınması doğru olacaktır.

Adet Kanamasının Uzun Sürmesinin Nedenleri

Vücudun ne kadar östrojen hormonu ürettiğine bağlı olarak adet döneminin süresi değişir. Östrojen hormonu fazla üretildiği durumlarda ise rahimdeki iç tabaka normal seviyeden daha fazla kalınlaşır. Daha kalın bir tabakanın dökülmesi, daha uzun süreler alır ve bu durumda adet dönemini uzatır. Aynı zamanda miyom, polip ve kist gibi üreme sisteminde olabilecek durumlarda adet sürecini uzatan faktörler arasında yer alabilir.

Adet dönemi normalden uzun süren kadınlarda genel olarak sıklıkla şunlara rastlanır:

  • Tiroid bezlerinde ortaya çıkan bozukluklar,
  • Kanı incelten ilaçlar,
  • Polikistik over sendromu,
  • Rahim kanseri,
  • Endometriozis,
  • Ektopik gebelik,
  • Düşük ya da pelvik inflamatuar hastalıklar uzun süreli adet periyotları nedenleri arasında yer alabilir.

Adet Sıklığı Ne Kadar Olmalıdır?

Adetlerin başladığı tarihler arasında en az 21 gün ve en fazla 35 gün olması gerekir. Her kadının tam olarak 28 ya da 30 günde bir adet görmesine gerek yoktur. 21 ya da 35 gün arasındaki süreler ise normal kabul edilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, bu sürenin hesaplanması esnasında bir adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen süre hesaplanmalıdır. Adetler arasında temiz kalınan günlerin sayılması doğru olarak görülmez.

Ergenlik döneminde ise ilk başladığı zamanlar adet düzensizliğinin yaşanması tamamen normal sayılmaktadır. İlk adet kanamasının ardından 2 yıl ila 3 yıl içerisinde herhangi bir müdahalenin yapılmasına gerek görülmez. Bunun nedeni ise adet kanamalarının kendi kendine düzene girmesidir. Bundan dolayı ilk adet görmeye başlayan kızlarda adet düzensizliğinin nedeni ile panik yapılmamalıdır. Fakat yoğun kanamanın gerçekleştiği durumlarda kanamanın neden şiddetli gerçekleştiği detaylı bir şekilde araştırılarak sebebine göre tedavisi yapılabilir. Kanamanın 7 günden daha fazla sürmesi ve kanamanın yoğun olması nedeni ile kansızlık gelişmesi durumunda adet kanamasının fazla olduğu kabul edilir.

Op.Dr.Ceylan İlhan
Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı

Blog
Gebeliğin (Hamilelik) 4. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 3. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 2. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 1. Haftası
Hamile Kalmanın Gerekli Şartları Nelerdir
Vajinal Mantardan Korunmak Mümkün Mü
Kesilmeyen Adet Kanaması Nedeni Nedir
İlk Adet Belirtileri Nedir
Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir?
Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur
İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı
Regl Nasıl Kesilir
Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır, İlk Nasıl Başlar
Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir
HPV Nasıl Bulaşır
HPV Pozitfif Nedir
Tüp Bebekte HCG Değerleri
İmplantasyon ( Yerleşme ) Kanaması Nedir Ne Zaman Olur
Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir
Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp