Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Kadınlar için hamile kalmak istesin ya da istemesin, korunma yöntemlerinin uygulanmadığı birliktelik sonrası dönem, endişeye sebebiyet vermektedir. Ne zaman hamile kalınacağı tam olarak bilinmediği için bu süreçte gebelik testi sık sık yapılmaktadır. Bu belirsizlik içerisinde, kadınlar tarafından sorulan hamilelik kaç günde belli olur sorusunun cevabı oldukça önemlidir.

Erkek üreme hücresi olan sperm ile yumurtanın döllenmesi sonucunda, yumurta rahime iner. İç rahim duvarı yumurtanın tutunması için uygun yapıdadır. Süreç yaklaşık 6 ile 8 gün arasında devam eder. Bazı kadınlar, bu süreç esnasında kramp ya da kanama yaşayabilir. Ancak tüm kadınlarda aynı durumlar söz konusu olmamaktadır. Görülen kanama, adet kanamasından görüntü olarak farklı yapıdadır. Pembemsi ya da koyu kahverengidir, uzun sürmez.

Kadınların ne zaman hamile kalacağı, kesin olarak bilinemez. Bu sebeple bireyler, adet döngüsünü ve vücutlarında yaşanan değişikliği takip ederek tahminde bulunmaktadır. Gebeliğin oluşup oluşmadığını anlayabilmek için hamilelik testlerinden yararlanabilirsiniz.

Kesin sonuçları içermemekle birlikte, adet döneminde yaşanan gecikmeden bir hafta sonra yapılan testlerin doğruluk payı daha yüksektir. Gebelik, yumurtlama döneminin başlarında yaşandıysa pozitif sonuç daha kısa sürede alınmaktadır. Son yıllarda piyasaya sürülen gebelik testleri, doğruluk açısından oldukça gelişmiş durumdadır. Ancak yine de tamamen doğru olduğu söylenemez.

Sağlık merkezlerinde kan tahlili yaptırarak, kesin sonuç elde edebilirsiniz. Döllenmiş yumurtanın rahime tutunmasının ardından geçen 6 ile 8 günün sonunda, test sonucu pozitif olmaktadır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik testi için gerekli süre tamamlanmadan önce belirtileri takip ederek, süreç hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Hamile kalmış kadınlarda bir takım hamilelik belirtileri görülmektedir. Henüz adet olmadıysanız, gebelik belirtilerini dikkatli bir şekilde gözlemlemeniz gerekebilir.

Yaygın olarak görülen belirtilerden bir kısmı şu şekildedir:

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Halsizlik
  • Karın bölgesinde ağrılar ve kramplar
  • Duygusal dengesizlik
  • Kabızlık
  • Göğüs hassasiyeti
  • Tat ve koku hassasiyeti gibi belirtiler erken gebelik sırasında çok sık yaşanmaktadır.

Gebelik testinin negatif çıkmasının arından hala adet olmuyorsanız, adet düzeninizde bozulma söz konusu olabilir. Aşırı kilo kaybı ve çeşitli hastalıklar adet döngüsünü etkilemektedir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik şüphesi ile test yöntemine başvuran kadınlar hamilelik testi nasıl yapılır diye merak etmektedir. Evde uygulanacak testlerde, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İdrar ile yapılan yöntemler için en doğru zaman, sabahın ilk saatlerdir. Sıvı tüketimine bağlı olarak testin yanılma payı bulunabilir.

Son kullanma tarihi geçmemiş testler tercih edilmelidir. Testi yapmak için, idrarın bir kısmı test çubuğunun üzerine damlatılır. Belirli bir bekleme süresinin ardından, artı ya da eksi işareti çıkmaktadır. Bazı testlerde tek çizgi veya çift çizgi şeklinde de görülebilir.

Herhangi bir işaretin çıkmaması, testin bozuk olduğu anlamına gelmektedir. Daha güvenilir bir markayı tercih ederek testi tekrarlayabilirsiniz.

Op.Dr.Ceylan İlhan
Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı

Blog
Gebeliğin (Hamilelik) 4. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 3. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 2. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 1. Haftası
Hamile Kalmanın Gerekli Şartları Nelerdir
Vajinal Mantardan Korunmak Mümkün Mü
Kesilmeyen Adet Kanaması Nedeni Nedir
İlk Adet Belirtileri Nedir
Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir?
Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur
İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı
Regl Nasıl Kesilir
Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır, İlk Nasıl Başlar
Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir
HPV Nasıl Bulaşır
HPV Pozitfif Nedir
Tüp Bebekte HCG Değerleri
İmplantasyon ( Yerleşme ) Kanaması Nedir Ne Zaman Olur
Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir
Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp