Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla hamileliğin gerçekleşmemesi durumunda tüp bebek tedavisi, ebeveyn adayları için etkili bir çözümdür. Günümüzde birçok kişi, bu tedavi sayesinde çocuk sahibi olabiliyor. Tabii, hemen anne ve baba olmak isteyenler, bu tedavinin ne kadar sürdüğüyle alakalı genel bir araştırma yapar. Öyleyse, tüp bebek tedavisi ne kadar sürer? Sorunun cevabını hep birlikte okuyalım.

Tüp Bebek Tedavisi Süresi

Bilinenin aksine tüp bebek tedavisi, çok uzun süreç isteyen bir tedavi yöntemi değildir. Bu tedavi, çiftlerin uzman doktora danışmasıyla başlar. İlk aşamada gerekli tetkik ve tahliller yapılarak çiftin durumu detaylı şekilde incelenir. Bu değerlendirme süreci, belirli nedenlere göre bazen uzun sürebilir. Örneğin, çiftin tekrar eden düşükleri olması durumunda genetik testler yapılır. Bu testlerin sonuçlanması, genellikle 3 hafta sürer. Tedaviye başlamadan önce yapılan değerlendirmelerin ayrıntılı olması, tedavinin başarısı açısından önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tetkik ve tahlillerin tamamlanmasının ardından asıl tedaviye geçilir. Tüp bebek tedavisi, aşağıdaki gibi üç farklı aşamaya ayrılır:

  • Yumurtalıkların Uyarılması
  • Yumurta Toplama
  • Embriyo Transferi

Yukarıdaki aşamaların nasıl ilerlediğini daha ayrıntılı biçimde öğrenmek için aşağıdaki başlıkları okumaya devam edebilirsiniz.

Yumurtalıkların Uyarılması

İlk aşama olan yumurtalıkların uyarılması, adet döneminin ikinci veya üçüncü gününde başlar. Yaklaşık olarak 10-12 arasında devam eder. Bu süreçte göbek bölgesine iğneler vurularak yumurtalıklar uyarılır. Folikül denilen kesecikler, 20 mm’ye ulaştıktan sonra çatlama iğnesi yapılır. Bu aşamada üç, dört defa doktora gelmek gerekir. Böylece foliküllerin büyümesi ultrasonla kontrol edilir ve östrojen hormonlarının ölçümleri yapılır.

Yumurta Toplama

Çatlama iğnesinin yapılmasının ardından 35-36 saat sonra yumurtaların toplanma işlemi gerçekleşir. Bu işlem, anestezi altında yaklaşık olarak 15-30 dakika sürer. Aynı gün içinde erkekten 2-5 günlük cinsel perhiz sonrası sperm alınır. Erkekten alınan spermler, olgun yumurtalarla döllenir. Spermlerin her biri, her bir yumurtaya enjekte edilir. Olgun yumurtalara, erkekten alınan kaliteli spermlerin enjekte edilmesi sağlanır. İkinci aşama olan yumurta toplama, aynı zamanda OPU olarak adlandırılmaktadır.

Embriyo Transferi

OPU işleminden bir gün sonra yumurtanın spermle döllenmesi durumunda embriyolar, laboratuvar ortamında takip edilir. İnkübatör denilen özel odalarda 24 saat boyunca embriyoların gelişimi takip edilir. Bu takip süreci, yaklaşık olarak 2-5 gün kadar sürer. Beşinci günde blastokist aşamasına geçilir ve en iyi embriyo seçilir. Ardından bu embriyo bir kateterle rahme yerleştirilir. Yaklaşık olarak bu işlem 5-10 dakika sürer.

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisi için en kritik aşamadır. Bu aşamanın ardından çiftlerin gebelik testini beklemesi gerekir. Gebelik testine kadar bazı ilaçların kullanılması gerekebilir. Tedaviden 9-12 gün sonra gebelik testi yapılır ve ortaya çıkan sonuca göre tedavinin başarılı olup olmadığı ortaya çıkar.

Kısacası tüp bebek tedavisi, toplamda 20 gün kadar sürer. Bu tedavi sırasında en önemli olan konu, stresin az olması ve uzman ekibe güvenmektir.

Op.Dr.Ceylan İlhan
Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı

Blog
Gebeliğin (Hamilelik) 4. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 3. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 2. Haftası
Gebeliğin (Hamilelik) 1. Haftası
Hamile Kalmanın Gerekli Şartları Nelerdir
Vajinal Mantardan Korunmak Mümkün Mü
Kesilmeyen Adet Kanaması Nedeni Nedir
İlk Adet Belirtileri Nedir
Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir?
Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur
İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı
Regl Nasıl Kesilir
Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır, İlk Nasıl Başlar
Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir
HPV Nasıl Bulaşır
HPV Pozitfif Nedir
Tüp Bebekte HCG Değerleri
İmplantasyon ( Yerleşme ) Kanaması Nedir Ne Zaman Olur
Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir
Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp